20. دى 1395 - 10:43   |   کد مطلب: 22136
صبریه: دوران نامزدی نقش حساسی در زندگی مشترک دارد و وظایف خاصی دارد که با عمل به آنها می تواند در استحکام دوران های بعدی تاثیری عمیق داشته باشد.
ضرورت دوران نامزدی چیست؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه ؛ کانونی که به وسیله ازدواج به وجود آید مورد محبت و لطف خداوند است و محبوبرترین کانون نزد خدا است .ازدواج و تشکیل خانواد آنچنان در وجود انسان تاثیر می گذارد و ارزش او را بالا می برد و شخصیت او را رشد می دهد که اعمال و عبادتهایش نزد خداوند ارزش والایی برخوردار می شود.

 

خوشبختی و استحکام زندگی مشترک نیز در صورتی حاصل خواهد شد که معیارهای صحیح در انتخاب همسر و تشکیل خانواده رعایت گردد و مقدمات ازدواج بطور صحیح طی شود که دوران نامزدی نیز از مقدمات ازدواج است و نقش مهم و حساسی در تشکیل زندگی مشترک ایفا می کند.

 

معمولاً دوران عقد را دوران شناخت می نامند. این دوران طلایی باعث می شود که دختر و پسر بهتر یکدیگر را شناخته و با روحیات و خواسته های هم آشنا شوند. در دوران عقد بسیاری از شناخت ها که یکی از مهم ترین آن‌ها شناخت رفتار و اخلاقی دو طرف از هم است، صورت می گیرد.

 

در راستای بررسی ضرورت دوران نامزدی میزگردی با حضور زهرا جانجانی مدرس دانشگاه، سمیه جمشیدی مدرس حوزه،ندا اکبری کارشناس ارشد جامعه شناسی و صدیقه محمدی مدرس حوزه علمیه تشکیل شد که در این میزگرد تحلیل و بررسی هایی به شرح زیر صورت گرفت.

 

آیا فاصله بین عقد و عروسی لازم است؟

 

جانجانی:دوران نامزدی برای ایجاد آمادگی در فرد برای عقد دائمی است البته گاهی دوران نامزدی برای یافتن استقلال مالی ،اتمام تحصیل و سربازی نیز استفاده می شود.اما حقیقت مهم در ایجاد فاصله عقد تا عروسی شناخت جهات مختلف اخلاقی و رفتاری نامزد است تا با یک شناخت کامل شالوده و پایه های زندگی آینده را بنا نهند.شناخت و آشنایی با خصوصیات یکدیگر علاوه بر اطمینان از تصمیم به ازدواج باعث انس بیشتر و یافتن تفاهم و سازگاری در زندگی مشترک نیز می گردد.

 

جمشیدی: دوران نامزدی برای دختر و پسر و همچنین والدین ایجاد کننده فرصت لازم برای آمادگی را در اختیارشان قرار میدهد که دختر و پسر بتوانند مرحله ی گزینش خود را تکمیل کنند و صلاحیت و تفاهم همدیگر را بسنجند و تصمیم نهایی خود را برای ازدواج بگیرند و از طرفی والدین نیز فرصت می یابند تا اسباب ازدواج از جمله جهیزیه،مسکن و هزینه مراسمات را تهیه کنند.

 

اکبری:دختر و پسر به مدت طولانی با والدین خود زندگی کرده اند و جدایی ناگهانی برای آنان خصوصا دخترها سخت است و دوران نامزدی بتدریج با افزایش انس وتغییرات عاطفی افراد را برای جدایی از والدین آماده می کند .یکی دیگر از ضروریات دورا نامزدی را می توان بیدار نمودن احساس مسئولیت در افراد خصوصا پسرها دانست چون در این فاصله زمانی بین عقد و عروسی زوجین برای اداره ی زندگی خود ،استقلال و پذرش مسئولیت تمرین می کنند و حود را مهیای مدیریت زندگی می سازند.

 

محمدی:علاوه بر جهات مختلف ضرورت فاصله بین عقد و عروسی گفته شده می توان به سخت بودن یک مرتبه ای در کنار یکدیگر بودن دختر و پسری که تاچندی قبل با هم بیگانه بوده اند اشاره کرد پس مطمعنا برای آغاز زندگی مشترک  مستقل باید بایکدیگر انس بگیرند و آماده زندگی باهم شوند. دوران نامزدی مهمترین ،پربارترین و سازنده ترین  قبل از ازدواج است که بنیان و پایه زندگی آینده را تضمین می سازد.

 

وظایف دختر و پسر در این دوران چیست؟

 

جانجانی: اصلاح و تغییر یکدیگر از مهمترین وظایف دختر و پسرها در قبال یکدیگر است چون در دوران نامزدی احترام و پذیرش مطلب از نامزد بیشتر است پس زمینه تغییر و اصلاح مساعدتر و اثربخش تر خواهد بود پس با شناخت نقاط ضعف و عیب یکدیگر و تلاش برای رفع این معایب علاوه بررفع مشکل باعث تعمیق روابط عاطفی و محبت بین دختر و پسر در زندگی مشترک می شود.

جمشیدی: افزایش انس و تفاهم نامزدها با رشد روحی و اخلاقی در کنار یکدیگر ممکن می شود پس مناسب است دختر و پسر در دوران نامزدی برنامه های سازنده ای برای رشد معنویات و افزایش نقاط مشترک خود تهیه کنند چون با توجه به آموختن اهمیت بعد معنوی در زندگی از سختی و مشکلات زندگی آتی هراسان نخواهند شد و آینده ی پربار تر و بهتری را برای خود نوید می دهند.

 

اکبری:برخورد سرد و ناامید کننده از سوی دختران متدین و باعفت در دوران نامزدی لازم نیست بلکه اشکال دارد هرچند سخت و مشکل است که با نامزد رفتارهای خیلی صمیمی و محبت آمیز داشت اما با هدیه دادن  و سخنان پرعاطفه همراه با احترام متقابل می توان از خجالت و سردی روابط کاست و مهیای زندگی شد.

 

محمدی:یکی از لوازم سعادت در زندگی زناشویی محبت و مهر است  و گفتار،رفتار و اعمال نامزدها در افزایش و کاهش محبت موثر است پس در دوران نامزدی دختر و پسر با مراقبه رفتاری در افزایش محبت به یکدیگر اهمال نورزند و از رفتار و سخنان نامید کننده و دلسرد کنند بپرهیزند.

 

انتهای پیام/

 

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه