3. ارديبهشت 1396 - 13:34   |   کد مطلب: 22590
صبریه: خیلی از زوج ها بواسطه ی دخالت والدین یا بستگان در زندگی دچار مشکل و اختلاف شده اند که این دخالت ها ناشی از اجازه زوجین در رفتار و عمل به اطافیان است که لازمه کاهش این مشکلات تمامیت خواهی روابط و مسائل توسط همسران می باشد.
بستن  دروازه های دخالت دیگران / زوجین الگوی اسلامی را در زندگی پیاده کنند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛بعد از ازدواج وتشکیل خانواده برقرار کردن تعادل و تعامل مناسب میان والدین و همسریکی از مهم‌ترین تکالیف زوجین است. از طرفی نیز سوء تفاهم و اختلاف با خانواده همسر برای زوجین امری اجتناب ناپذیر است. با ازدواج، زوجین با خانواده‌ای که تا کنون تعاملی با آن‌ها  به عنوان عروس یا داماد  نداشته‌اند وارد ارتباط می‌شوند. واقعیت این است که وقتی افراد ازدواج می‌کنند، به این موضوع توجه نمی‌کنند که با یک خانواده دیگر وصلت کرده‌اند. دقت کنید با یک خانواده نه با یک فرد. ممکن است این خانواده رسم و رسوم، رفتار‌ها، اعتقادات و عادت‌هایی برخلاف شما داشته باشند. زمانی که این اختلاف نظر‌ها یا تفاوت‌ها در زمینه‌های مختلف به شما و همسرتان سرایت کند، کشمکش و درگیری شروع می‌شود.

 

در این گزارش، با دخالت های والدین در زندگی مشترک چگونه باید رفتار کرد هرچند آن ها همیشه صلاح فرزندانشان را می خواهند اما در زندگی مشترک یک رابطه دوطرفه وجود دارد و تصمیم گیری برعهده هردو  آن هاست و مشاوره گرفتن از دیگران و اجازه دادن به آن ها در ورود به حریم خصوصی زندگی زناشویی امری اشتباه است  مورد بررسی قرار گرفته و راهکار کنترل دخالت دیگران نیز ارائه شده است.

زوجین الگوی اسلامی را در زندگی پیاده کنند

 

حجت الاسلام مهدی صدرا  مدرس دانشگاه و مربی آموزش مهارت های زندگی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت: همسران باید برای حفظ زندگی خود تلاش کنند و اجازه ندهند که دخالت و یا دلسوزی دیگران به رابطه آنها آسیب وارد کند.  مهمترین مساله در اجازه دخالت دیگران ضعف آگاهی زوجین نسبت در زمان برخورد با مشکلات است.

 

وی ادامه داد: در آموزه های دینی بر رفت و آمد با خویشان خصوصا والدین بسیار توصیه شده است اما در زمان بروز مشکل و احساس دخالت والدین باید رفتار و عملکرد مناسبی رخ دهد و زمان مداخله گری را کاهش داد یعنی نباید زمان زیادی را آنجا گذراند.

 

صدرا  گفت:  اگر زوجین الگوی اسلامی را در زندگی خود پیاده کنند بهترین روش و اقدامات برخورد در شرایط مختلف و تعیین حدود و حریم ها را می آموزند و هیچ عمل و یا رفتاری مبتنی بر اجازه دخالت و ورود به حریم خصوصی زندگیشان را انجام نمی دهند.

 

 مربی آموزش مهارت های زندگی افزود: درک این موضوع توسط زوج ها خصوصا زوج های جوان که خواه ناخواه کانون خانواده آنها عوض شده و باید وابستگی نسبت به همسر افزایش یافته و از وابستگی به والدین کاسته شود از میزان دخالت والدین در زندگی مشترک فرزندان می کاهد.

 

دروازه های دخالت دیگران را ببندید

 

ناهید الماسی کارشناس خانواده در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت: تمامیت خواهی زوجین در زندگی روزمره زناشویی باعث می گردد زن و مرد به شدت خواهان یکدیگر باشند و برای هم سنگ تمام بگذارند و وابستگی های دیگر را کم رنگ ببینند.

 

وی ادامه داد: ابراز علاقه و احترام زوجین به هم ، دیگران را متوجه استحکام روابط همسران می سازد و دیواری ایجاد میکند که دیگران را از هرگونه دخالت در زندگی باز می دارد.

الماسی افزود: مطرح کردن مسائل زندگی نزد فامیل و بستگان سبب می شود انان نسبت به زوجین نقش مشاور یا توصیه کننده را ایفا کنند  و با دخالت های غیر کارشناسی بر عمق مشکلات بیفزایند پس باید از مطرح نمودن مسائل زندگی با دیگران حتی والدین پرهیز شود.

 

این کارشناس گفت: مهارت دفاع از خود و بیان مناسب مشکلات با همسر در جهت رفع مشکل در کانون خانواده باعث رفع ریشه ای مشکل و استحکام بنیان خانواده می گردد.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه