20. خرداد 1396 - 8:05   |   کد مطلب: 22767
صبریه:باید خانواده، سیستم آموزشی و رسانه با فرهنگ سازی درست و ارایه ی الگوی مناسب، راهنمای مسیر درست زندگی جوانان و افزایش ازدواج باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ ازدواج، عامل آرامش فکری و روحی جوان و احساس شخصیت و اعتماد به نفس می شود و او را از بی عاری و بیکاری و بی برنامگی و ناامیدی می رهاند و جلوی برخی گناهان را می گیرد و موجب صیانت روحی و اخلاقی جوان می شود. مسئله مشكلات و موانع ازدواج از يك سو و آرزوها، ايده آل ها و تصويری كه دختران و پسران از آينده و زندگی مشترك خود دارند موجب گرديده كه جوانان به آسانی تن به ازدواج ندهند.

 

اما دلیل اصلی این تاخیرها و بالا رفتن سن ازدواج چیست؟ از جوان تر‌ها بپرسی از مشکلات اقتصادی به عنوان متهم ردیف اول نام می‌برند.بالا رفتن آمار بیکاری، حقوق‌های کمی که متناسب با نرخ تورم نیست، مشکل مسکن و البته هزینه‌های عجیب و غریب مراسم ازدواج غول‌هایی هستند که هر جوانی جرات نمی‌کند با آنها بجنگد. بسیاری از جوانان می‌گویند خانه پدری از همه جا بهتر است و مگر بیکار هستیم که با ازدواج برای خودمان دردسر درست کنیم!

 

مسائلی مثل گسترش ازدواج سفید یا همخانگی که باعث شده تعدادی از جوان‌های در سن ازدواج به جای تشکیل خانواده به صورت رسمی، بدون عقد رسمی با هم زندگی کنند و البته زیر بار ازدواج و تعهدهای آن نروند.

 

در همین راستا گزارشی  درخصوص دلایل کاهش ازدواج جوانان و راههای مقابله با افزایش سن ازدواج به  شرح زیر  صورت گرفت.

 

تغییر سبک زندگی و تمایل به رفاه در کاهش ازدواج بی تاثیر نیست

 

احمد صادقی کارشناس مسائل اجتماعی در خصوص علل کاهش ازدواج اظهار داشت: جوانان امروز به علت داشتن رفاه نسبی و تغییر سبک زندگی و تمایل به رفاه از به سختی انداختن خود در شرایط زندگی مشترک فراری بوده و حاضر نسیتند زندگی را پلکانی و از صفر آغاز کنند .

 

وی گفت: اکثر افراد مجرد ازدواج را مسبب محدودیت وعامل سلب آزادی می دانند در صورتی که ازدواج نه تنها مانع نیست بلکه به واسطه ایجاد آرامش در فرد زمینه ساز موفقیت در سایه آرامش و فراغ بال است.

 

این کارشناس اجتماعی افزود: توجه ویژه خانواده ها به ازدواج فرزندان ،حذف رسومات دست و پاگیر و پرخرج با توجه به وضعیت اقتصادی ، آموزش ساده زیستی با الگو شدن پدر و مادر و برنامه های رسانه ملی در افزایش ازدواج کم تاثیر نیست.

 

صادقی بیان داشت: فراهم کردن شرایط ازدواج آسان و ارائه ی الگوهای مناسب زندگی وهمچنین فرهنگ سازی برای ازدواج بی زرق و برق از همان دوران تحصیل توسط آموزش و پرورش و رشد دادن تفکر ساده زیستی توسط خانواده ها و دولت مناسب ترین اقدام برای افزایش ازدواج خواهد بود.

 

انحرافات جنسی و بی  بند وباری  موجب کاهش تمایل به ازدواج شده است

 

فائزه تاتاری روانپزشک اظهار داشت: بلوغ زود رس  به دلیل وجود عوامل تحریک کننده زیاد در جامعه مانندماهواره، شبکه های اجتماعی ،اینترنت و سریالها و فیلم های مغایر با فرهنگ ایرانی اسلامی ودر چنین وضعی فاصله زمانی  با سن ازدواج باعث ابتلا به انحرافات جنسی و بی  بند وباری اخلاقی و رفتاری می گردد که جامعه را مرجع رفع نیاز می یابد و هنگام رسیدن به سن ازدواج این امر مقدس را بی اهمیت و دست و پا گیر می دانند.

 

این روانپزشک ادامه داد: عدم بیان اهمیت ازدواج و تشکیل یک نهاد مقدس به نام خانواده برای جوانان توسط خانواده  یا هر مرجع آموزشی برکاهش ازدواج می افزاید از طرفی تغییر سبک زندگی و افزایش سطح توقعات و ترس از مسئولیت پذیری نیز بر این مشکل می افزاید.

 

وی گفت: وجود مشکلات اقتصادی برای تأمین مخارج زندگی وجود مشکل مسکن،بیکاری موجب شده برخی جوانان از ازدواج بگذرند و دچار  انحرافات جنسی و روابط نا مشروعی گردند که برکاهش ازدواج موثراست.

تاتاری بیان کرد: اگر ازدواج در کنار داشتن شغل مناسب برای جوانان از اهمّ امور  قرار بگیردیعنی این موضوع که با ازدواج  زندگی هدفمند می شود سنتی خداپسندانه در زندگی است در ذهن جوان نهادینه گردد برافزایش ازدواج و سلامت جامعه موثر خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار

فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز