20. تير 1396 - 8:50   |   کد مطلب: 22873
صبریه:امر به معروف و نهی از منکر ضامن اجرای دین و اجرای دقیق دین سلامت جامعه و فرد را تضمین ساخته است.
امربه معروف و نهی از منکر ضامن سلامت جامعه است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ یکی از راه هایی که ضامن اجرای احکام دینی است، عمومی شدن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است. در فرهنگ اسلام، افراد جامعه همانند سرنشینان یک کشتی هستند. چنانچه یکی از آن ها بخواهد دیواره کشتی را سوراخ کند، همگی وظیفه دارند که مانع او شوند وگرنه همه آن ها غرق خواهند شد. امام باقر علیه السلام این فریضه الهی را ضامن اجرای واجبات می دانند و می فرمایند: «به وسیله امر به معروف و نهی از منکر، واجبات به پا داشته می شود و راه ها امن و کسب ها حلال و ظلم ها دفع و زمین آباد می شود. دشمنان به قبول انصاف وادار می شوند و کارها روبه راه می شود».

 

دین اسلام که سعادت بشر را عهده دار است، احکام زندگی اجتماعی او را نیز در نظرگرفته است، و گاه به احکام اجتماعی بیشتر از احکام فردی توجه کرده است. اسلام بر این نکته نیز تاکید دارد که سلامت فرد از سلامت جامعه جدا نیست. بنابراین، با طرح نظارت عمومی، یا امر به معروف و نهی از منکر، امید به آینده ای درخشان و به دور از فساد را در دل ها می پروراند و ترک این دو امر مهم را موجب گرفتاری مردم می داند. رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم در این باره می فرمایند: «هر زمان که امت من امر به معروف و نهی از منکر را ترک کنند، پس منتظر بلاهای الهی باشند».

امربه معروف و نهی از منکر واجب است

حجت الاسلام اسلام خدادوست مدرس حوزه و دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار صبریه اظهار داشت: به زبان ساده باید بگویم امربه معروف و نهی از منکر واجب است و هر امر واجبی که خداوند تعیین نموده وظیفه انجام و اجرای آن برهمگان لازم است.

 

وی ادامه داد: تجسس در اهمیت واجب بودن این فریضه محقق را به سمت این موضوع هدایت می سازد که اصلاح جامعه با حساس شدن تک تک افراد آن ممکن می شود.

 

خدادوست افزود: امر به معروف و نهی از منکر برای حفظ مصلحت فرد و اجتماع یک ضرورت است و وسیله ای مناسب برای جلوگیری از انحراف فرد و جامعه است.

فلسفه امر به معروف و نهی از منکر جلوگیری از هرج و مرج در جامعه است

 

فرشته شیرمراد مسئول حوزه علمیه اسلام آباد در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر به معنای دخالت در امور دیگران و سلب آزادی آنان نیست بلکه فریضه ایست که نظم و سلامت را برای جامعه مهیا می سازد.

 

وی ادامه داد:امربه خوبی و نهی از بدی معنای امربه معروف و  منکر است که در برگیرنده خوبی هاست پس لازم است که همه ما بر اهمیت امربه معروف و نهی از منکر پی بریم و این واجب را احیا نموده و در کارهای روزانه خود قرار دهیم.

 

شیرمراد گفت: گرایش فرد و اجتماع به خوبی و دوری از خطا و گناه عامل اصلی کاهش هرج و مرج در جامعه و برپایی نظامی باثبات و سالم خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار

فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز