20. تير 1396 - 10:56   |   کد مطلب: 22875
بررسی آسیب‌های اجتماعی که فرزندان طلاق را تهدید می‌کند ؛
آسیب طلاق و خانوارهای تک لنگه ای
صبریه: افزایش طلاق موجب رشد زیادی در تعداد خانوارهای تک لنگه ای که تنها یکی از والدین همراه کودکان گردیده است که آسیب و ناهنجاری های متعددی را ایجاد نموده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ طلاق خانواده را منهدم و کانون عاطفی فرزندان را نابود نموده و اعضای خانواده را به نوعی ، درگیر مسائل روحی و روانی می کند و در نهایت ، سلامت بافت جامعه را به خطر می اندازد.

 

طلاق به هر دلیل، درست یا نادرست، پیامدهایی دارد، هم برای افراد خانواده و هم برای جامعه. برای زن و مرد مشکلات اقتصادی، روانی، عاطفی و اجتماعی ایجاد می‌کند و زوج‌های متارکه کرده را به انزوا می‌کشاند. تاثیر طلاق بر فرزندان بسیار پیچیده است، فرزند تک والد، ناخواسته درگیر تضادهایی می‌گردد که نه توان درک آن را دارد و نه تاب کنار آمدن با آن‌ها را. فرزندان حاصل از چنین ازدواج هایی علاوه بر اینکه نیازهایی ویژه دارند در معرض آسیب‌های روانی و اجتماعی فراوانی قرار می‌گیرند. به طوری که یکی از پیامدهای طلاق در جوامع امروز، افزایش میزان و نوع رفتارهای انحرافی است.

 

طلاق از مهم‌ترین و بدخیم‌ترین آسیب‌ها و معضلات خانواده‌های جوامع صنعتی و یا در حال‌گذار، مانند ایران‌ است. باید توجه داشت که یکی از عوامل مؤثر در بزه‌کاری نوجوانان نابسامانی خانواده است . دنیای تنهایی این کودکان بس غم‌انگیز و عذاب‌آور است و روابط اجتماعی آنها دچار اختلال می‌شود و همین امر، بیشتر آن‌ها را به سوی کج روی های اجتماعی سوق می‌دهد. نمی‌توان روابط بین طلاق و آسیب‌های روانی کودکان و نوجوانان را نادیده گرفت؛ بایست قبول کرد که طلاق و جدایی اثرات نا مطلوبی بر کودکان بر جای می­گذارد. بررسی کودکانی که والدین آنها از هم جدا شده­اند نشان می‌دهد که آسیب‌های روحی وارد شده به این کودکان و نوجوانان بسیار شدید است.

 

 در سال های اخیر رشد زیادی در تعداد خانوارهای تک لنگه ای که تنها یکی از والدین همراه کودکان نورس خود زندگی می کند، وجود داشته است.

بیشترین آسیب طلاق گریبانگیر فرزندان خانواده خواهد بود

 

مریم قلعه نکی مشاور خانواده در در گفتگو با خبرنگار صبریه اظهار داشت:رشد طلاق در سال‌های اخیر به افزایش تعداد فرزندان طلاق انجامیده است که با مشکلات متعددی روبرو هستند.

 

 وی ادامه داد: جدایی والدین باعث آسیب های روانی و اجتماعی می گردد که در طول زندگی فرزندان طلاق با آن مواجه هستند.

 

قلعه نکی گفت: وضعیت فرزندان طلاق در مقایسه با فرزندانی که یکی از والدین خود را بعلت فوت از دست داده اند نامطلوب تر است .

 

این مشاوره خانواده با اشاره به این موضوع که ناهنجاری های رفتاری و آسیب های اجتماعی مختلف در میان فرزندان طلاق به چشم می خورد را مهم دانست و افزود: کارشناسان و روانشناسان  علل افزایش احتمال گرایش فرد به بزه کاری را عدم روابط گرم و عاطفی در خانواده ارزیابی می کنند پس متارکه بابروز مشکلات فرزندان طلاق رابطه مستقیم دارد.

خلا عاطفی فرزندان طلاق ، تهدیدی جدی است

 

هانیه قادری مشاور خانواده در گفتگو با خبرنگار صبریه اظهار داشت: در نگاه نخست زن و مردی که طلاق گرفته اند تا مدتی دچار افسردگی می شوند اما در مرحله بعدی تأثیرات منفی طلاق در رفتار و اعمال فرزندان با ناسازگاری و استرس و اضطراب خودنمایی می کند.

 

وی گفت: باید فرزندان را با علل طلاق والدین آگاه ساخت  و نه آنکه به صورت شوک به آنان خبر طلاق را داد که این موضوع باعث آسیب شدید روحی و روانی آنان می شود.

 

قادری ادامه داد: این نکته حائز اهمیت است که در هر صورت فرزندان طلاق بعلت نداشتن یکی از والدین خصوصا مادر دچار خلا عاطفی شده و برای رهایی از این خلا  به دوستان و سرگرمی های متنوعی روی می آورند که گاه خطرآفرین است.

 

 وی افزود: کمک و مساعدت از یک روانشناس برای آسیب های روحی طلاق بر فرزند یک جنبه پیشگیری از اختلال و آسیب خواهد بود.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه