20. تير 1396 - 12:54   |   کد مطلب: 22876
صبریه: در جامعه ما کم نیستند چرخ های زندگی هایی که با دست های یک مادر و یا یک زن می چرخد و رفع مشکلات این زنان ، نیازمند یک همدلی و همت مردم و مسئولین است .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛  بزرگترین گروه از زنان سرپرست خانوار ، زنان بیوه هستند كه همسر آنها به دلایلی نظیر سوانح، تصادفات و بیماری‌های فوت شده‌اند، لازم است در جهت كاهش نرخ مرگ و میر مردان سرپرست خانوار و افزایش طول عمر و امید به زندگی آنها اقدامات اساسی انجام گیرد.

 

از آن‌جا كه تعدادی از زنان سرپرست خانوار به جهت زندانی بودن همسر، مسئولیت سرپرستی خانواده را بر دوش می‌كشند، لازم است با اتخاذ سیاست‌های حبس‌زدایی و ابهام‌زدایی از برخی قوانین نظیر قانون چك و دیه، نرخ زندانی شدن مردان سرپرست خانوار را كاهش داد.

 

باید رویكرد حمایتی بیشتر متعلق به زنان سالمند و زنانی باشد كه سطح سواد پایین‌تری دارند و در شرایطی نیستند كه بتوانند شاغل شوند یا حرفه‌ای بیاموزند یا سطح سواد خود را افزایش دهند و نیز زنانی كه هیچ نوع درآمدی ندارند و در تأمین نیازهای اساسی خود مشكل دارند و مابقی زنان سرپرست خانوار با رویكرد توانمندسازی و توان‌افزایی جهت تأمین آتیه خود و خودكفایی آماده شوند.

 

زنان در صورتی که سرپرست خانوار قرار گیرند در برابر یکسری مشکلات قرار می‌گیرند مانند تأمین و مراقبت فرزندان، یافتن سرپناهی مناسب، تأمین معیشت خانوار که می‌طلبد این مشکلات را از سر راه زندگی بردارد زیرا که او باید نقش پدر و مادر را یکجا بازی کند.

 

بزرگ‌ترین مشکل یک زن بی‌سرپرست، مشکل اقتصادی است. اکثر زنان سرپرست خانوار و بی‌سرپرست، از نظر اقتصادی مشکل دارند که این مشکلات بر وضعیت مسکن و تغذیه آنها تأثیر مستقیم می‌گذارد.

 

وضعیت بد اقتصادی موجب شده است هم زنان سرپرست خانوار و هم فرزندان آن ها از آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه در برابر آسیب‌های اجتماعی باشند و عمدتاً یکی از علائم بیماری‌های روانی مانند افسردگی، اضطراب، وسواس و پرخاشگری در آن ها دیده می‌شود.

توانمندسازی مهمترین اقدام برای کمک به زنان سرپرست خانوار است

 

الهام خنجر کارشناس اجتماعی در گفتگو با خبرنگار صبریه اظهار داشت:  زنان بد سرپرست و بی سرپرست که به دلایل مختلف سرپرست خود را از دست داده اند و یک تنه بار اقتصادی و حمایتی خانواده را بر عهده گرفته اند.

 

وی ادامه داد: زنان بدسرپرست نیازمند توانمند سازی در جهت کاهش نیاز حمایتی هستند تا بدون فشار و شرم بتوانند بار اقتصادی که یکی از بزرگترین مشکلات این قشر را تامین سازند و  شئونات و ارزش آنها زیر سوال نرود.

 

خنجر افزود: متاسفانه زنان بدسرپرست یا بی سرپرست در جامعه جایگاه مناسبی ندارند ، از این رو با مشکلات روحی و عاطفی نیز مواجه می شوند پس تبیین جایگاه این زنان  و توانمندسازی آنان برای مدیریت خانواده یک امر ضروری است.

برای تامین معاش خانواده ام هیچ حرفه ای بلد نیستم

 

ش.طهماسب زن 45 ساله بدسرپرست در گفتگو با خبرنگار صبریه اظهار داشت: همسرم بعلت جرائمی که انجام داده در زندان است و سه فرزند دارم که نوجوان  هستند  و هزینه زندگیشان بسیار بالاست و پولی که اقوام و دوستان به عنوان حمایتی به ما می دهند به اندازه هزینه روزمرگی ما نیست.

 

وی گفت: برای تامین هزینه های فرزندانم که بتوانند در آینده موفق شوند و عاقبتی مانند پدرشان پیدا نکند به بافنگی در خانه مشغول هستم اما بازار خرید نیست و این مشکل بر مشکلاتم می افزاید.

 

این بانی بد سرپرست افزود: کاش دوره کارآموزی برای کارهای ساده که افراد بی سوادی مانند من هم بتوانند انجام دهند دایر شود تا بتوانیم کار حرفه ای مناسبی انجام دهم و زندگیم را بهتر بچرخانم.

 

انتهای پیام/

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه