2. شهريور 1396 - 10:01   |   کد مطلب: 23059
صبریه: فریضه امر به معروف ونهی از منکر عالی ترین و شریف ترین واجب دینی است که بر فرد فرد مسلمانان واجب گردیده تا فضای عمومی جامعه سالم، مطمئن و آرام برای زندگی و رشد انسانها باشد وامربه معروف و نهی از منکر در حقیقت ایجاد ستاد نظارتی بر همه ی اموربرای رسیدن به رستگاریست.
امربه معروف و نهی از منکر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ انسان موجودی است اجتماعی ودر این جامعه مسئول آفریده شده است یعنی در برابر کارهای ناپسند افراد جامعه و کارهای نیک و پسندیده ی آنان مسئولیت دارد. اسلام دینی است که قبل ازتولد تابعداز مرگ انسان؛هم دربعدفردی وهم دربعد اجتماعی برنامه و احکام دقیق وحساب شده دارد.دستوراتی ازقبیل ازدواج،تولد فرزند،تربیت،آداب زندگی وحتی احکامی پیرامون فوت ومراسم تکفین وتدفین و...

 

امر به معروف و نهی از منکر همچون خون در پیکره دین جریان دارد و ضامن حیات اسلام است. خیزش و قیام مصلحان در جامعه‌ اسلامی نیز، بازتابی از عمل به این فریضه می باشد و اگر مصلحان بزرگی همچون امام حسین ـ علیه السلام ـ نمی بودند، ارزش های انسانی و الهی از بین رفته و اسلام قرن ها پیش توسط تبهکاران دفن شده بود.

 

امروزه درعصر کنونی فشار رو به گسترش است ومردم ازمسیرصراط مستقیم قدری فاصله گرفته اند،واعتقادات دینی مردم روبه ضعف نهاده است.درجامعه امروز دیگررنگی از امربه معروف ونهی ازمنکرنیست وجایی دیده نمی شود که کسی این دوفریضه را بر خود واجب بداند وطوری با آمرین به معروف وناهین ازمنکر برخوردشده که افراد دیگر جرأت امر به معروف و نهی از منکر را ندارند از طرفی مخفی ماندن آثار اجتماعی امربه معروف و نهی ازمنکرسبب کمرنگ شدن این امر مهم و ضروری که امام حسین (علیه السلام )به خاطر آن به شهادت رسیدند شده؛لذا این مطلب ضرورت توجه به امربه معروف و نهی از منکر رادوچندان می کند. امربه معروف ونهی ازمنکرازواجبات قطعی است.ازآنجایی که در اسلام درباره ی  امربه معروف و نهی ازمنکرتأکید بسیارشده است واسلام آنرا ازمهم ترین وشریف ترین واجبات می شمارد و دیگر واجبات دینی به سبب اقامه ی امربه معروف ونهی ازمنکراستوار می گردند،لذا این امر سبب شد درباره ی آثار اجتماعی امربه معروف ونهی ازمنکرگزارش به شرح زیر  تهیه گردد.

امربه معروف و نهی از منکر رمز رستگاریست

 

بتول محمدی مدیر حوزه علمیه امام خامنه ای مدظله العالی در گفت و گویی با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت: درقرآن کریم درباره امربه معروف و نهی از منکر آیاتی صراحتأ وجود دارد ،هرچند آیاتی که به صورت غیر مستقیم به امربه معروف ونهی از منکر اشاره می کنند زیاد است.

 

وی گفت: فریضه امر به معروف ونهی از منکر عالی ترین و شریف ترین واجب دینی است که بر فرد فرد مسلمانان واجب گردیده تا فضای عمومی جامعه سالم، مطمئن و آرام برای زندگی و رشد انسانها باشد.

 

محمدی افزود: همگی در مقابل اجتماع خود هم مسئولیت وهم تعهد داریم پس امربه معروف و نهی از منکر در حقیقت به مفهوم آماده سازی جامعه برای تحوّل آفرینی و نشانه های قدرت فرهنگی زنان و مردان مسلمان است.

 

این مدیر حوزه علمیه ادامه داد: در قرآن کریم از امر به معروف ونهی از منکربه عنوان رمز رستگاری اشاره شده است و دلیل برتری و شرافت مسلمانان بر افراد دیگر است.

امربه معروف و نهی از منکر ایجاد  ستاد نظارتی بر همه ی امور است

 

زهرا راجی مدرس حوزه و دانشگاه در گفت و گویی با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت: در جمهوری اسلامی دعوت به امربه معروف ونهی از منکر وظیفه ای همگانی ومتقابل بر عهده ی مردم نسبت به یکدیگر،دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت .اما امروزه این وظیفه با کاهلی و سستی اجرا روبرو است.

 

وی گفت: امر به معروف و نهی از منکر ضامن پایداری نظام و حمایت از نیکو کاران، و سدی بزرگ دربرابر خلافکاران است و بیان این مطلب به اختصار اهمیت این فریضه مهم را بیان می  دارد.

 

راجی افزود: یکی از آثار ارزشمند امر به معروف و نهی از منکر تأمین امنیت  وبرپایی فضای سالم است که این امنیت باعث پایایی و پویایی و ستم ناپذیری در مقابل ظلم خواهد شد.

 

این مدرس حوزه و دانشگاه ادامه داد: امربه معروف و نهی از منکر در حقیقت ایجاد نظارت همیشگی توسط همه ی افراد جامعه بر تمام امور سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و دینی خواهد بود.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه