8. شهريور 1396 - 12:52   |   کد مطلب: 23096
صبریه: اقتصادی مقاومتی ، اقتصادی است که متکی به توانمندی های درونی کشور و مبتنی بر الگوهای بومی و علمی که تولید محور استوار باشد و یک نیاز و ضرورت برای امروز و فردای کشور است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛واژه اقتصاد مقاومتی سابقه ای در ادبیات اقتصادی جهان ندارد.مفاهیمی نزدیک به آن و البته متفاوت با آن را شاید بتوان در ادبیات اقتصادی جهان سراغ گرفت. واژه هایی همچون اقتصاد جنگی یا اقتصاد ریاضتی یا تاب اوری اقتصادی. اما همچنان این نوع مفاهیم با مفهوم اقتصاد مقاومتی تفاوت دارند.البته گرایش به نوعی مقاومت اقتصادی را در کشور های دیگر نیز کم و بیش می توان مشاهده کرد.کشورهایی همچون روسیه و کره شمالی که در سالیان اخیر مورد تحریم اقتصادی غرب قرار گرفته اند به گونه ای در پی مقاوم سازی اقتصادی خود هستند.مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند: گرایش به  اقتصاد مقاومتی مخصوص ماهم نیست؛ امروز در بسیاری از کشورها- به خصوص در سال های اخیر-با تکان های شدید اقتصادی که در دنیا به وجود امد، کشورهای متعددی به دنبال مقاوم سازی اقتصاد خودشان برآمدند؛ البته هر کشوریشرایط خاص خودش را دارد.

 

اقتصاد مقاومتی صرفا معطوف به ایران نیست و از سوی کشورهای در حال توسعه و حتی کشورهای توسعه یافته دنبال می گردد و این نوع اقتصاد یک ضرورت و نیاز جهان برای شکل گیری یک اقتصاد مقاوم و پویا، متفاوت و تاثیرگذار  است.

 

در راستای بررسی اهمیت و ضرورت اقتصاد مقاومتی میزگردی با حضور سید امین موسوی مدرس دانشگاه، دکتر زهرا جامه بزرگ مدرس دانشگاه، سمیه اعظمی مدرس دانشگاه و اقتصاددان و فرنگیس ناصری کارشناس اقتصادی به شرح زیر صورت گرفت.

هدف اقتصاد مقاومتی چیست؟

 

موسوی: هدف از بیان واژه اقتصاد مقاومتی توسط رهبر انقلاب در واقع بیانگر اقتصادی در حال رشد و شکوفایی در شرایط فشار تحریم و خصومت دشمنان است.مهمترین هدفی که برای این اقتصاد می توان عنوان نمود توانمندی داخلی که تلاش دشمنان را مهار و بی اثر کند و رفاه و آسایش مردم را تامین نماید.

 

جامه بزرگ:هدف اقتصاد مقاومتی را در بالندگی اقتصادی که بیش از واردات، صادرات را مد نظر قرار دهدیعنی یک اقتصاد پیشرو که هیچ نقطه ی کوری نداشته باشد و در موضع قدرت با کشورهای دیگر معامله نماید نه آنکه محل و بازار فروش اجناس کشورهای دیگر باشد.

 

اعظمی: مبارزه با تحریم های اقتصادی با رویکرد اقتصاد مقاومتی هدف اصلی این اقتصاد است که با شناخت اقتصاد مقاومتی آغاز و پس از آن ظرفیت های تبدیل تحریم ها به فرصت هایی برای شکوفایی و بالندگی اقتصادی کشور بررسی می کند.

 

ناصری: هدف اقتصاد مقاومتی مقاوم‌سازی، بحران‌زدایی ساختارها و نهادهای ناکارآمد اقتصادی است که قطعاً باور و مشارکت همگانی و اعمال مدیریت‌های عقلایی و مدبرانه، پیش‌شرط و از الزامات چنین اقدامی است.

آیا اقتصاد مقاومتی یک مدل برای شرایط خاص و ضروریست؟

 

موسوی:با توجه به مفهوم لغوی اقتصاد مقاومتی که بینگر اقتصادی مقاوم و کارآمد است می توان گفت این اقتصاد برای صرفا شرایط تحریم و فشار دشمنان نیست بلکه مقاوم سازی اقتصاد برای تمام دوران و در هر شرایطی است.

 

جامه بزرگ: اقتصاد مقاومتی فقط  الگویی برای عینیت بخشیدن به پیشرفت و برون رفت از تحریم و فشار اقتصادی نیست بلکه الگویی جامع برای تمام دوران یک اقتصاد خواهد بود.

 

اعظمی:جهت گیری اقتصاد مقاومتی یک جهت گیری بلند مدت است به برنامه ریزی دقیق و بلند مدتی نیاز دارد که برنامه های میان مدت و کوتاه مدت را نیز در برگرفته باشد پس می توان گفت که اقتصاد مقاومتی برای شرایط و زمانی خاص نیست بلکه همه ی شرایط و زمان را در برمی گیرد.

 

ناصری: اقتصاد مقاومتی  را در هرشرایطی می توان اتخاذ نمود چون مقاوم نمودن و استحکام اقتصاد را معنا می دهد و مقاوم سازی اقتصاد در هر شرایطی لازم است.

تحقق اقتصاد مقاومتی مرهون تلاش کیست؟

 

موسوی:نه تنها اقتصاد بلکه فرهنگ و سیاست نیز برای تحقق مناسب و باکیفیت در کشور به همگامی مردم و دولت دارد چون هیچ مقاومتی بی حضور مردم دوم نیاورده و پیروز نگشته است .

 

جامه بزرگ: برای ایجاد یک اقتصاد درون زا باید با فرهنگسازی در میان مردم و مسئولان به اهمیت تولیدات داخلی پی برد و تا حمایت مردم و مسئولان باهم نباشد تولید داخلی رونق نخواهد گرفت و برای تبدیل شدن به یک قطب اقتصادی باید دور وهله ی اول مردم آن کشور محصولات خود را تایید و استفاده کنند تا با ارتقای سطح تولیدات ، معایب نیز رفع گردد و اقتصادی مستحکم و مقاوم ایجاد کنیم.

 

اعظمی: مردم با حمایت از کالای ایرانی ، چرخه ی اقتصاد را رونق می بخشند و پایه های اقتصاد مقاومتی را ایجاد  محکم می سازند و در کنار این پایه ها دولتمردان نیز باید سیاستی اتخاذ نمایند که رانتخواری و مفاسد اقتصادی را ریشه کن نمایند.

 

ناصری: تعامل و هم افزایی میان دولت و ملت باعث ایجاد اقتصاد مقاومتی موفق خواهد شد البته دلتمردانی که پاکدست باشند و در تلاش برای مبارزه با فساد مالی باشند و مردمی که در تمام شرایط اقتصادی با حمایت خود از چرخه اقتصادی کشور  در صحنه باشند.

 

 

انتهای پیام/

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه