27. آبان 1396 - 11:21   |   کد مطلب: 23349
صبریه: والدین در تبیین و نهادینه نمودن ارزش های به فرزندان نقش مهم و اساسی دارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ خانواده یک واحد کوچک اجتماعی است که با پیمان زن و مرد آغاز می شود و با تولد فرزندان، توسعه و استحکام می یابد. بشر از آغاز، زندگی خانوادگی را به عنوان بهترین نوع زندگی برگزیده  زیرا در خانواده است که والدین با بهره گیری از روش های صحیح و اطمینان بخش و با رعایت حقوقی که دین مبین اسلام فرموده، فرزندان خود را در تربیت یاری نموده تا فرزندانی شایسته و با ایمان به جامعه تحویل داده و آن ها را به سر منزل مقصود رسانند.

 

با توجه به آیات و سیره معصومان به برخی از حقوق فرزندان در والدین به چنین نتیجه ای می رسیم که والدین در انتقال ارزش های دینی، عاطفی، اجتماعی و اخلاقی به فرزندان نقش مهمی دارند. والدین با بهره گیری از این روش ها می توانند فرزندان خود را از انواع مفاسد اخلاقی، اجتماعی و... مصون دارند و زندگی شیرین و سالمی برای خود و فرزندان به ارمغان آورند.

 

ارزش در اصطلاح جامعه شناسی به عقایدی گفته می شود که افراد یا گروه های انسانی درباره آن چه مطلوب، مناسب، خوب یا بد است دارند، ارزش های مختلف نمایانگر جنبه های اساسی تنوعات در فرهنگ انسانی است.

 

ارزش ها معمولا از عادات نشأت می گیرند و به طور کلی به اموری که برای اعضای یک گروه اهمیت دارند و آرمان مشترک اعضای یک گروه تلقی می شوند را ارزش گویند. انسان موجودی است اجتماعی، که برای تحقق بخشیدن به فرایند رشد و کمال خویش به ارتباط با دیگران نیازمند است، در این بین خانواده که یک واحد اجتماعی است نقش موثرتری در انتقال ارزش ها دارد، به طوری که هدف از این واحد اجتماعی از نگاه قرآن، تأمین سلامت روانی برای سه دسته است، زن و شوهر که پدر و مادران آینده اند و فرزندان.

 

در درون واحد اجتماعی خانواده، پدر و مادر از آغاز تولد کودک به عنوان الگو برای او مطرح هستند، بنابراین بیشترین نقش را در انتقال مفاهیم دینی به فرزندان دارند که در گزارش حاضر به دنبال بررسی نقش آنها در انتقال ارزش ها است.

خانواده اصلی ترین پایگاه تربیتی و اخلاقی است

 

سمیه جمشیدی مدرس حوزه علمیه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت:در جامعه امروز ناهنجاری های زیادی می شود که حاکی از آن است که والدین ارزش ها را به نسل جوان انتقال نداده اند.

 

وی ادامه داد:اعتقاد و ارزش دهی والدین به ارزش های اسلامی  و پایبند به آن در بیشتر موارد وجود دارد  اما پایبندی به ارزشها در فرزندان کمتر به چشم می خورد و این کاهش پایبندی به ارزشها باعث افزایش ناهنجاری می گردد.

 

جمشیدی گفت: اگر والدین ارزشها را به فرزندان خود انتقال دهند در نسل جدید خواهیم دید که دیگر فرزندان نسبت به ارزشها بی تفاوت یا در تقابل نیستند.

 

این مدرس حوزه علمیه افزود:در واقع همگی ما آداب و رسوم ملی، مراسم دینی، وظایف فردی و حدود و اختیارات و مسئولیت هایمان رادر خانواده  توسط والدین می آموزیم چون خانواده اصلی ترین پایگاه تربیتی و اخلاقی است.

والدین در نهادینه سازی ارزشها اهتمام ورزند

 

زهرا جانجانی  مدرس دانشگاه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت: کودک نقش پذیرترین زمان رشد و تربیت خود را در خانواده می گذراند و والدین به عنوان ارکان خانواده در انتقال ارزش ها باید با رعایت عوامل زمینه ساز در نهادینه نمودن ارزشها اهتمام ویژه داشته باشند.

 

وی گفت: زمینه سازی برای انتقال ارزشهای دینی به فرزندان نیازمندپایبندی و الگو بودن والدین است پس باید والدین در مرحله نخست خود را اصلاح سازند سپس برای تضمین آینده فرزندان آنان را آموزش دهند.

 

این مدرس دانشگاه بیان کرد:شاید اولین مرحله زمینه سازی انگیزشی برای فرزندان  انتخاب نام نیک برای فرزند باشد و انتخاب نام مناسب یکی از وظایف والدین می باشد.

 

جانجانی افزود:ضروریست که پدر و مادر همزمان با رشد جسمانی کودک ، آموزش های دینی نسبت به فهم و درک آنان را از مبدأ حقیقی آفرینش آغاز نمایند تا در آنان ارزشهای دینی و... نهادینه شود و روحیه اعتماد به نفس و پایداری در مقابل مشکلات زندگی  در آنان ایجاد گردد.

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه