19. آذر 1396 - 12:22   |   کد مطلب: 23420
صبریه: انتخاب همسر جزیی از مراحل رشد روانی انسان محسوب می شود، و امر اجتناب ناپذیری به نظر می رسد، ازدواج به عنوان مهم ترین رفتار اجتماعی برای دستیابی به نیاز های عاطفی همواره مورد تایید بوده است. اگر افراد در زمان ازدواج شرایط لازم جسمانی، روانی و اجتماعی را داشته باشند، و ملاک های مناسبی را برای انتخاب همسر در نظر بگیرند کم‌تر دچار نارضایتی زناشویی و اختلافات ناشی از آن می گردند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛  ازدواج یکی از اصلی ترین تاکیدات دین مبین اسلام بوده و آن را راهی برای آرامش و تسکین زوجین می داند. خیرات و برکات ازدواج بر هیچ کس پوشیده نیست اما گاه این امر مقدس به دلائلی به تعویق می افتد.

 

 اگر ازدواج به عنوان امر مقدس الهی به تاخیر بیافتد یقیناً آسیب هایی را به دنبال خواهد داشت و جامعه را در حوزه مسائل خانوادگی و ارتباطی دچار مشکلات زیادی خواهد کرد.

 

 ازدواج در لغت به معنای جفت گرفتن است. و در اصطلاح یعنی پاسخ دادن به عالی ترین و مطلوب ترین نیاز فطری انسان در طریق کمال می باشد.ازدواج چیزی است که ضرورت زندگی محسوب می شود و باید که به این ضرورت پرداخت ازدواج تنها برای غریزه ی جنسی نیست بلکه مقدمه ی تأسیس نهاد خانواده است در درون این نهاد علاوه بر تمتع جنسی همسران بسیاری از نتایج دیگر بدست می آید که همگی وابسته به پایداری خانواده و محبت آمیز بودن روابط اعضای آن است گاهی مواقع موانع و مشکلاتی بر سر راه این امر مهم به وجود می آید که بزرگترها باید در این امر به میانجیگری بپردازند و هر چه ساده تر این گونه مراسمات را به انجام برسانند. چرا که ازدواج ارزش انسان را بالا می برد و به او شخصیت می دهد و عبادتهای او از ارزش بالایی برخوردار می شود و اینکه اگر ازدواج به موقع باشد انسان می تواند در مسیر صحیح خود گام بردارد، دین اسلام برای جلوگیری از هر گونه لغزش ، انسانها را تشویق به ازدواج می کند.

 

آیات زیادی در مورد ازدواج وجود دارد اینکه زن ضرورت زندگی است و در امور زندگی به او نیاز است مرد باید او را تحمل کند و ناراحتی های او را بپذیرد و هم چنین ترغیب اسلام در امر ازدواج اینکه در اسلام مستحب مؤکد است ولی ممکن است به عللی واجب گردد و ترک آن باعث آلودگی شود و اینکه از اهمیت ازدواج در سخنان پیشوایان بحث شده و هم چنین اهمیت کانون خانواده در اسلام اینکه خانواده یک رکن بزرگ است اگر سالم باشد در پیشرفت کار جامعه تأثیر زیادی دارد.

 

 ازدواج که هدف اصلی از آن تولید فرزند و تکثیر نسل صالح است امری بسیار مطلوب و مورد سفارش شرع مقدّس اسلام است و پیروان اسلام باید سعی کنند به سادگی و بدون تکّلفات و هزینه های کمر شکن آنرا در جامعه ی عملی برگزار کنند و رسم های غیر اسلامی را که مانع اجرای این امر مقدس در جامعه گردیده کنار بگذارند و احساس مسئولیت نمایند و طبق دستور اسلام بر پدر و مادر فرض است که در صورت تمکّن درامرازدواج فرزندان خود همّت نمایند والاّ شریک گناهان فرزندان مجّرد خود خواهند بود.

  

  ازدواج به عنوان یکی از مسائل اساسی در زندگی بشر و اولین و کوچکترین نهاد اجتماعی است که زندگی انسان از آنجا شروع شده و رشد و نمو می یابد بنابراین لازم است به این امر مهم که در دین مبین اسلام نیز جایگاه خاصی داردو مورد توجه ائمه نیز بوده است اهتمام بیشتری داده شود تا شناخت جوانان بیشتر شده و بهتر بتوانند برای آینده ی خود و انتخاب همسر نمونه تلاش کنند. با توجه به تلاش همه جانبه و ابزار گوناگون دشمن برای ضعیف کردن اسلام و سنت های اسلامی متأسفانه معیارهای والا و صحیح اسلامی کم رنگ شده و سن ازدواج در میان جوانان بالا رفته و این سنت پسندیده با خرج های سر سام آور و اضافی همراه شده که جوانان از ازدواج صحیح و به هنگام فاصله گرفته اند.

 

  در بررسی  تحقیق و مراقبت در ازدواج ، میزگردی با حضور سید امین موسوی مدرس حوزه و دانشگاه، راضیه دولتیاری مدرس حوزه علمیه، افسانه خجسته مهر  کارشناس علوم اجتماعی و دکتر زهرا جامه بزرگ مدرس دانشگاه به شرح زیر صورت گرفت.

 

چرا  ازدواج  لازم و نیمی از دین است؟

 

 موسوی: ازدواج انسان را از سقوط در رذایل اخلاقی حفظ می کند و جنبه های تشریعی در زندگی زناشویی به صورت است که قوانین اسلامی در این راستا وظایفی بر عهده دارند و هم چنین ارزش های اخلاقی ازدواج به این صورت است که به وسیله ی ازدواج نوع انسان در روی زمین زیاد می شود. ایجاد میل و رغبت بیشتر در جوانان به امر ازدواج،ایجاد امید و نشاط با ذکر وعده های خداوند و احادیث اهل بیت عصمت(علیهم السلام)،ارائه ملاکهای صحیح همسرداری ،احترام اجتماعی و حرمت قائل شدن به متأهلین جوان و این موضوع را یک ارزش و امتیاز قلمداد کردن وپایین آوردن سطح مهریه، جهیزیه و ولیمه ، به منظور آسان سازی ازدواج  می باشد.

 

دولتیاری: جوان با ازدواج نیمی از ایمان خود را کامل می کند و نباید نیمی از ایمان خود را به هر دلیلی به تاخیر بیاندازند. . از نظر اسلام ، خانواده یک رکن بزرگ است  که در صورت سالم ماندنی و تربیت صحیح اعضای آن در پیشرفت کار جامعه به صورتی که اسلام می خواهد تأثیر زیادی دارد اسلام می خواهد این کانون تشکیل شود و به وجود بیاید.

 

خجسته مهر : بشر نیاز به زوج طلبی را دارد و می باید زوجی از جنس مخالف را داشته باشد . زن و مرد فرقی نمی کند ، سکن و مایه ی آرامش است؛ادیان و بیش از همه اسلام این ها را پشتوانه ی تشکیل خانواده قرار داده اند.

 

جامه بزرگ: ازدواج ضرورت زندگی انسان است؛ گویی مرد به تنهایی نیمی از یک پیکر تمام است و زن هم به تنهایی نیمی دیگر از این پیکر است و با ازدواج این دو نیمه تمام می شوندوخدای متعال مرد را نیازمند به محبت و صفا و لطافت روح زن نموده و زن را هم محتاج قدرت و صلابت و شجاعت و وفای مرد قرار داده است و لذا معاشرت و مؤانست این دو با یکدیگر موجب آرامش و آسایش جسم و جان و تعالی روح و روان آنان می گردد.

 

علت تاخیرسنی در ازدواج چیست؟

 

 موسوی: یکی از اصلی ترین علل افزایش سن ازدواج جوانان،تلاش آنها برای ادامه تحصیل است.هنگامی که تحصیلات فرد بالا می رود، طبیعتاٌ توقعات او نیز بالا رفته و و خواهان ازدواج با افرادی هم سطح خود است.از سوی دیگر افرادی که تحصیلات را تا سطوح بالایی ادامه می دهند، به دنبال مشاغلی با جایگاه بالا اجتماعی هستند و همین مسئله ازدواج را یک مرحله دیگر به تاخیر می اندازد.

 

دولتیاری: توجه بیش از حد به  تجملات روزافزون  برای زندگی جدید و همچنین کنار گذاشته معنویت که هسته اصلی زندگی مشترک است و تشکیل خانواده برای ظواهر زندگی  مانع اصلی برای ازدواج جوانان و پیش قدم شدن آقایان در شرایط اقتصادی  موجود است. مشکلاتی که امروز در حوزه ازدواج دامن گیر جوانان شده است، به دلیل فراموشی سنت های حسنه ای همچون ساده زیستی در ازدواج است.

 

خجسته مهر : هنگامی مسئله ازدواج جوانان بحرانی می شود، که انتظارات نا‌به‌جای خانواده ها و سخت گیری های آنان جوانان را تحت فشار قرار می دهد.افرادی که سن آنها بالا می رود به تدریج برای انتخاب سخت گیر تر می شوند و افراد با اختیار خود ازدواج را به عقب می اندازند.

 

جامه بزرگ: با افزایش انتظارات مالی زوجین برای ازدواج عملاً کم تر می بینیم که افراد خواهان ازدواج با امکاناتی همچون منزل، اتومبیل و سرمایه های مالی قابل توجهی هستند  و با توجه به توقعاتی که در ابتدای زندگی مشترک وجود دارد، امکان واقع سازی آنها وجود ندارد پس افراد باید واقعیات را بپذیرند و به دنبال آرزوهای دور و دراز ازدواج را به تعویق نیاندازند.

 

ازدواج موفق با چه معیارهایی ممکن می شود؟

 

جامه بزرگ: انتخاب همسر جزیی از مراحل رشد روانی انسان محسوب می شود، و امر اجتناب ناپذیری به نظر می رسد، ازدواج به عنوان مهم ترین رفتار اجتماعی برای دستیابی به نیاز های عاطفی همواره مورد تایید بوده است. اگر افراد در زمان ازدواج شرایط لازم جسمانی، روانی و اجتماعی را داشته باشند، و ملاک های مناسبی را برای انتخاب همسر در نظر بگیرند کم‌تر دچار نارضایتی زناشویی و اختلافات ناشی از آن می گردند.برخی از معیارها دارای اهمیّت بیش تر در انتخاب همسر از دیدگاه دختران به ترتیب صداقت، اخلاق خوب، عفت و پاکدامنی و از دیدگاه پسران به ترتیب صداقت، اخلاق خوب و وفاداری است.که دو معیار اوّل برای هر دو جنس یکسان است. از دیدگاه دختران در انتخاب همسر آینده معیار هایی نظیر فامیل بودن،هم‌شهری بودن و وضعیّت اقتصادی طرف مقابل و از دیدگاه پسران فامیل بودن، هم شهری بودن؛ و میزان عمل به مستحبات دینی دارای کم ترین اهمیّت بودند.

 

موسوی:ازدواج بر پایه ی ایمان و اخلاق آورده است همسر صالح و شایسته بزرگترین نعمت الهی است که عامل سعادت خانواده و مایه ی پیشرفت است زیرا ازدواج بر پایه ی هوس و جاه طلبی و مال اندوزی و غیره معمولاً نتیجه اش ندامت و پشیمانی است مهم ترین سؤالی که ممکن است پیش آید این است که انتخاب نهایی در ازدواج با کیست، پدر ومادر نباید فرزندان را در امر ازدواج مجبور کنند یا حتی در مواردی که فردی شایسته برای ازدواج با آنها پیش قدم می شود با دلایلی نه چندان درست و محکم دریغ ورزند.

 

دولتیاری: ازدواج ساده، آگاهانه و به موقع همواره یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری برای جوانان در امر ازدواج است.جوانان باید ازدواج ساده اما آگاهانه را مدنظر قرار دهند چرا که اسلام مسیر زندگی انسان را بر سعادت از راه درست قرار داده است و ملاک های مناسبی برا یداشتن همسر خوب را عنوان نموده است.

 

خجسته مهر : ازدواج می تواند مایه ی آرامش باشد که با اندیشه و سنجش صحیح انجام گیرد، و اینکه معیارهای گزینش همسر نمی تواند یک سویه باشد مثلاً فقط نمی تواند به ثروت یا زیبائی فرد توجه کرد بلکه باید به معیارهای اصلی تری برای ازدواج پرداخت، معمولاً در اسلام ملاکهایی برای گزینش همسر وجود دارد زیرا زمانی که در امر ازدواج افراد برای گزینش مرد در درجه ی اول قدرت اقتصادی و اجتماعی او را مد نظر می گیرند و برای زن زیبائی ، گاهی وضعیت اجتماعی و اقتصادی او را مورد توجه قرار می دهند اسلام همه ی اینها را نفی می کند و ملاک اول گزینش همسر را امور معنوی و بعد داشتن تقوی بعد صداقت ، امانت، حسن خلق را معیار وملاک قرار می دهد، بعضی اوقات فرد برای گزینش همسر به چنین چیزهایی فکر می کند.

 

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه