2. دى 1396 - 13:31   |   کد مطلب: 23462
صبریه: خانواده به عنوان اولین کانون تربیتی در تبیین حدود و حریم ها ی حجاب به افراد خانواده موثر خواهد بود و برای سامان دهی به مقوله ی حجاب باید در نهادینه سازی حجاب و عفاف از کانون خانواده ها شروع کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ براي سالم‌سازي جامعه از بدحجابي بايد علل و عواملي چون، جايگزيني اصالت فرهنگي به جاي تغافل فرهنگي و مبارزه بي‌امان با تهاجم فرهنگي غرب را مورد بررسي قرار داد و همچنين؛ آگاهي‌بخشي در مورد آزادي و سوق دادن نسل جوان به گزينش آزادي صحيح و مفيد، تقويت باورهاي فكري و عملي افراد جامعه به ويژه زنان و ... نيز از ديگر مواردي است كه بايد مورد توجه قرار بگيرد.

 

با توجه بر نقش زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی  و اینکه  حجاب اسلامی برای زنان هرگز در عرصه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی دست و پا گیر نیست و با حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی دست و پا گیر نیست و رعایت حجاب و پوشش اسلامی با حضور در این زنان در این عرصه‌ها هیچ منافاتی ندارد.

 

احیاء فرهنگ اصیل ایرانی در پرتو شناخت ارکان اسلامی و عمل کردن به آن ممکن می شود و تقویت نیروی فکری و فراخوانی زنان به تفکر و تعقل به مساله حجاب می‌تواند در درونی‌کردن این افکار و نمود بیرونی آن در جامعه تاثیر بسزایی داشته باشد.

 

حجاب و عفاف باید در درون افراد نهادینه شود و هر کس به انتخاب خود از روی آگاهی از مزایای رعایت حجاب به آن روی آورد. در این میان نقش دستگاه‌های فرهنگی و اهمیت آنها در آشنا کردن و آگاهی بخشی به افراد جامعه به‌ویژه نسل‌جوان به روشنی مشخص می‌شود؛ چراکه عده‌ای از روی ناآگاهی تمایلی به رعایت عفاف و حجاب نشان نمی‌دهند و ممکن است با آگاهی بیشتر به این سمت و سو کشیده شوند و چه بسیارند افراد نامسلمانی که پس از آشنایی با دین اسلام نه تنها آن را به عنوان دین خود انتخاب کرده‌اند، بلکه به توصیه‌های اسلام عمل کرده و رعایت حجاب را حتی در کشورهایی که منع حجاب دارند، به قیمت از دست‌دادن موقعیت‌های اجتماعی و ترد‌شدن از اجتماع هم راضی به کنار گذاشتن آن نمی‌شوند.

 

در مقابله با بدحجابی هم باید بدحجابان را تا این حد از مزایای رعایت توصیه‌های اسلام آگاه کرد و بهتر است برای افراد بد حجاب به جای مقابله و اخذ تعهد‌های اجباری، فرهنگ سازی با شیوه‌هایی که قابل قبول و در حد درک آنها باشد را بکار بست و آنها را به سوی رعایت حجاب و عفاف سوق داد.

 

حضور در اجتماع با پوشش نامناسب آثار اجتماعی سوئی را به دنبال دارد

 

سمیه جمشیدی مدرس حوزه علمیه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت: هر پوششی مناسب يک فضای خاص است، مثلا نمی‌شود در خيابان و در معرض نگاه نامحرمان با پوشش نامناسب و خلاف شرع و عرف حاضر شد.در مساله حجاب هم همچون ساير حوزه‌های اجتماعی رعايت تعادل راه‌گشاست و با رعايت توصيه‌های اسلام می‌توان به اين تعادل دست يافت.

 

وی گفت: رعايت حجاب و عفاف در جامعه و در حضور افراد نامحرم يک ضرورت است كه در اسلام هم به آن بسيار تاكيد شده است، و وضعيتی كه در بعضی از افراد در محيط‌های عمومی حضور پيدا می‌كنند، وضعيت مناسبی نيست در واقع اين نوع پوشش جای خود را دارد، افراد می‌توانند زيبا، شيك‌پوش و به روز باشند اما در محيط‌هايی كه به دور از چشم نامحرم باشد .

 

این مدرس حوزه علمیه خاطر نشان کرد: حجاب به عنوان يک فضيلت ياد شده است، میتواند در داشتن يک جامعه سالم كمک كند و حفظ حجاب و عفاف برای مردان و زنان به موازات هم توصيه شده است و عدم رعايت آن تبعات اجتماعی فراوانی را در پي‌خواهد داشت.

 

جمشیدی افزود: حضور در اجتماع با پوشش نامناسب و بدحجاب ،باعث می شود عده‌ای به گناه بيافتند و در نتيجه آثار اجتماعی سوئی را به دنبال داشته باشد.

کانون تربیتی خانواده در تبیین حدود و حریم ها موثر است

 

زهرا قادری جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت: آثار اجتماعی بدحجابی در جامعه بسيار زياد است که سلامت فرد، خانواده و جامعه را مورد تهدید جدی قرار می دهد.

 

وی گفت: در مقابل بدحجابی، حجاب آثار شخصی و اجتماعی زیادی را دارا است. جامعه‌ای كه در آن بانوان با حفظ حدود وحقوق با پوشش مناسب در جامعه حاضر می‌شوند و بدین ترتیب موجب پیدایش محیط سالم اجتماعی می‌شوند و در نتیجه، يكی از آثار اجتماعی حجاب، سلامت اجتماعی خانواده‌هاست.

 

این جامعه شناس خاطر نشان کرد: تنها راه نجات بشر امروز را که در منجلاب بی حجابی و بی عفتی ، روی آوردن به اسلام و حفظ حریم عفاف و حجاب و رعایت مرزهای محرم و نامحرم در همه عرصه ها می داند و پایگاه تربیت چنین انسان هایی را نهاد مقدس خانواده اصیل اسلامی می داند.

 

قادری افزود:خانواده به عنوان اولین کانون تربیتی در تبیین حدود و حریم ها به افراد خانواده موثر خواهد بود و برای سامان دهی به مقوله ی حجاب باید در نهادینه سازی حجاب و عفاف از کانون خانواده ها شروع کرد.

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه