17. دى 1396 - 14:38   |   کد مطلب: 23519
از مهمترين اهداف انقلاب اسلامی كوتاه كردن دست مستكبران ظالم از مملكت و رهايی مردم از يوق چپاولگران استعمار بوده است پس میتوان زیر یوق مستکبران نبود و استقلال و آزادی را مهمترین ارزش های حاصل از انقلاب اسلامی دانست

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ارزش های فرازمانی و فرامکانی ارزش های زیربنایی یک جامعه هستند که عناصر اصلی ارزشی یک جامعه را تشکیل می دهد. همه انواع متغییرهای ارزشی با استفاده از روان شناسی اجتماعی و جامعه شناسی و تبلیغات رسانه ای و ترفندهای تبلیغاتی و به طور هدفمند در درازمدت قابل تغییر هستند. برای پیشگیری از تغییر ارزش های فرازمانی و فرامکانی حاکم بر جامعه باید وضعیت موجود ارزش های جامعه به طور مستمر مورد بررسی قرار گرفته و مسئولان جامعه مانع تبدیل ارزش ها به ضد ارزش گردند.

 

انقلاب اسلامی ايران كه در بهمن ماه سال 57 متولد شد، در عين داشتن اهداف سياسی و اجتماعی، نگاه خاصی به تمدن و جهان بينی اسلامی داشت. اين رويداد در بيداری مسلمانان جهان و نوزايی باورهای دينی نقش عمده ای ايفا كرد. هر چند تلاش زورمندان جهان، به ويژه در غرب، بر آن بوده است كه همواره از انقلاب اسلامی ايران چهره ای ضد فرهنگي و متجاوز ترسيم نمايند، ولی رهبری فرزانه ی آن بر مفاهيم بكر و تازه ای كه در روح انقلاب اسلامی موج می زند تكيه نموده و بر مشتركات آن با دنيا و اختصاصات منحصر به فرد آن، كه در مكاتب گوناگون و جريان های فكری و نحله های مختلف دنيا موجود نيست، اصرار می ورزند به گونه ای كه معتقد به پويايی و برجسته كردن و مقاومت و بيان نمودن و ترويج آن اختصاصات هستند.

 

از منظر امام راحل (ره) مفهوم صدور انقلاب در واقع انتقال ارزش های معنوی و الهی آن و رساندن اين رسالت به گوش جهانيان از طريق استفاده از امكانات و ابزارهای پيام رسانی مي باشد كه بايد اين هدف با استفاده از راهكارهای موجود مانند: دعوت و تبيين مفاهيم و معارف اسلامی در جهان، معرفی و تبيين فرهنگ و تمدن ايرانی اسلامی، فراهم آوردن زمينه های مناسب برای گفتگوی تمدن ها و فرهنگ ها، تقويت وحدت امت اسلامی، احيای فرهنگ اهل بيت (ع) تحقق يابد.

 

"ساده‌‌زیستى مسئولان"، "استکبارستیزى"، "سلطه‏‌ستیزى"، "بیگانه‏‌ستیزى"، ‌"‌استبدادستیزی", "افتخار به انقلابیگرى"، "عدالت‌طلبی"، "دوری از تجمل‌گرایی"، "اجتناب از اشرافیگرى", "نفى استثمار"، "نفى سلطه‌پذیرى"، "نفى تحقیر ملت به وسیله‌‌ قدرت‌هاى سیاسى دنیا"، "نفى وابستگى سیاسى"، "نفى نفوذ و دخالت قدرت‌هاى مسلط دنیا در کشور"، "نفى سکولاریسم اخلاقى و اباحیگرى"، ""دفاع از مظلومان جهان"، ‌"فتح قله‌هاى دانش"، "کرامت انسان"، "سعى براى ایجاد برادرى و برابرى"، "‌اخلاق"، "ایستادگى در مقابل ‌دشمن"، "ایمان"، "استقلال سیاسى، اقتصادى، ‌فرهنگى"، "آزادى فکر"، "رواج اخلاق فاضله"، "حکومت مردمى"، "حکومت صالح و انسان‌هاى برخوردار از دین و تقوا در رأس کارها" و... ‌ازجمله ارزش‌های انقلاب اسلامی هستند که مقام معظم رهبری بر لزوم حفظ و تقویت آن تأکید کرده‌اند.

 

در بررسی اهداف انقلاب اسلامی ، میزگردی با حضور زهرا جانجانی مدرس دانشگاه، ثریا رضایی مسئول فرهنگی بسیج جامعه زنان،سید امین موسوی مدرس دانشگاه و فرشته شیرمراد مدیر حوزه علمیه اسلام آباد به شرح زیر صورت گرفت.

 

ارزشهای انقلاب اسلامی چیست؟

 

جانجانی:  معنویت و آزادی و عدالت، استقلال و رشد و سعادت، و شکوفایی و عزت و سربلندی کشور خویش را در سایه تحقق ارزش ها و احکام اسلام ناب محمدی(ص) از اصلی ترین ارزشهای انقلاب اسلامی است  و دستاوردهای انقلاب اسلامی، همان آرمان ها و اهدافی هستند که به صورت کلی در سه دستاورد ،دستاوردهای فرهنگی و اجتماعی،دستاوردهای سیاسی و دستاوردهای اقتصادی می توان خلاصه نمود.
 

رضایی:ایستادگى در مقابل ‌دشمن و استقلال سیاسى، اقتصادى، ‌فرهنگى  و نفى نفوذ و دخالت مستکبران از ارزشهای ناب انقلاب اسلامی است، البته باید اذعان نمود که انقلاب اسلامی با ایجادش  ، نخست استقلال مملكت و آزادی ملت ها و مبارزه با فساد و فحشا و تنظيم و تدوين قوانينی برپایه اسلام را تامین ساخت و سپس ارزشهایی دیگری مثل از بین بردن فقر و اصلاح امور در همه زمينه های اقتصادی، سياسی، اجتماعی، و فرهنگی  را مد نظر دارد.

 

موسوی:از مهمترين اهداف انقلاب اسلامی كوتاه كردن دست مستكبران ظالم از مملكت و رهايی مردم از يوق چپاولگران استعمار بوده است پس میتوان زیر یوق مستکبران نبود و استقلال و آزادی را مهمترین ارزش های حاصل از انقلاب اسلامی دانست.

 

شیرمراد:مهمترین ارزش انقلاب اسلامی  ، تشکیل حکومت اسلامی که زمینه پیاده سازی اصول و قوانین اسلام در کشور شده است.

برای حفظ ارزشهای انقلاب اسلامی چه راهکاری وجود دارد؟

 

جانجانی: وجود ولی فقیه یک مزیت اساسی حکومت اسلامی است و برای حفظ ارزشهای انقلاب اسلامی ایران که صادر کننده بیداری اسلامی درجهان است باید پیروی اوامر رهبری بود تا ارزشهای انقلاب اسلامی حفظ گردد.

 

رضایی: تبیین ارزشهای انقلاب در اذهان مهمترین اقدام برای ثبات ارزشهاست و این آرمان ها باید در کردار و اعمال مسئولان در وهله ی اول خود را نمایش دهد تا مابقی افراد جامعه به این ارزشها پایبند تر شوند.

 

موسوی: مورد حمایت قرار دادن این نظام توسط مردم به عنوان اصلی ترین رکن هر کشور مسبب حفظ ارزشهای انقلاب است و همانطور که معلوم است در این روزها ملت ایران با حضور دوباره و حماسی خود به جهانیان نشان داد که پشتوانه انقلاب اسلامی ایران هستند.

 

شیرمراد: قرار دادن رضایت خداوند در تمام امور و در چارچوب حکومت اسلامی قدم برداشتن توسط مسئولان باعث پایبندی و استمرار مردم به ارزشهای انقلاب خواهد شدآن هم ارزشهایی که باعث سربلندی و اقتدار یک ملت خواهد شد.

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه