18. دى 1396 - 12:56   |   کد مطلب: 23526
صبریه: بايد برای جوانان جذابيت ايجاد کرد پس مساجد بايد تبديل به مراکز فرهنگی جوان‌پسند شوندکه با اتکا به آموزش نوين معارف دين، دريچه‌‌ای برای ارتباط موثر و جديد با نسل آينده شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ یکی از مکانهایی که میتوان کودک را با معنویت آشنا کرد، مسجد است و اولین گام بهسوی نماز و عبادت، قدم نهادن در این مکان است. همواره باید کودک را تشویق نمود تا به عبادت و مسجد روی آورد چرا که اگر شالوده ساختمان معنوی کودک را مثل ساختمان جسمی او محکم بنا کرد آیندۀ او که منتهی به نوجوانی و جوانی او میشود درخشان خواهد بود. یکی از ثمرات رفتوآمد به مسجد انس پیدا کردن با مسجد است همین که کودک میبیند دیگران در یک صف بهسوی یک جهت و هدف، نماز میخوانند خود تأثیر مثبت می گذارد.

 

از طرفی هم نوجوانی دورانی پر از تغییرات گوناگون است و مرحلهای انتقالی و مهم به شمار میرود. در این مرحله هر چه در زندگی گذشته نوجوان رخداده است، در وضع فعلی او اثر میگذارد و اتفاقات و تربیت این مرحله نیز در وضع زندگی آیندهاش تأثیرات پایداری خواهد داشت. از همین رو بسیاری از بزرگسالان به فرصتهای ازدسترفته در دوران نوجوانی خویش برای ادامه تحصیل، کار، پیشرفت مذهبی و... افسوس میخورند. در زمانی که نوجوان بهسرعت با تغییرات جسمانی مواجه میشود، اجتماع از او میخواهد که مستقل و مسئولیتپذیر باشد و روابطش را با همسالان به نحوی مناسب تنظیم کند. در این دوره از نوجوانان خواسته میشود که دروس خود را به خوبی مطالعه کنند، تکلیفهای اسلامی را انجام دهند و برخی انتظارات دیگر که تحقق آن برای نوجوانان کار آسانی نیست. با توجه به موارد مذکور اهمیت مسجد بهمنزله محیطی تربیتکننده نمایان می شود.

 

درمجموع حضور کودکان و نوجوانان در مسجد از اهمیت و ارزش ویژهای برخوردار است و سنگ بنای آیندۀ آنها ست. حضور آنان را در مسجد باید سرمایه تربیتی والایی به حساب آورد، سرمایهای که در آینده میتوانند با کمک آن تجارت معنوی، اخلاقی و فرهنگی کنند.

کوتاه نمودن فاصله ی جوانان ومسجد وظیفه اصلی برنامه های مسجد محور است

 

فرشته همتی مسئول بسیج جامعه زنان سپاه حضرت نبی اکرم(ص) در کارگاه توانمندسازی شوراه های پایگاه با موضوع مسجدمحور بودن در برنامه های بسیج اظهار داشت:مساجد کارکردهای مختلفی مثل تبلیغ، تربیت ،آموزش ، سیاست و اجتماعی دارد  و در بصیرت بخشی نیز موثر است البته باید گفت که این ابعاد اثرگذاری کمرنگ شده و مسجد محور بودن برنامه ها به معنای آن است که مساجد را به کارکردهای اصلیش بازگردانیم.

 

وی ادامه داد:باید به فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) توجه ویژه ای نماییم  و از ظرفیت سازی در بسیج بهره بگیریم  و هسته های مقاومت فرهنگی و بصیرت انقلابی رادر مساجد بنا کنیم.

 

فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص مسجد فرمودند:نیروی مقاومت بسیج بهترین جایی که دارد همین مساجد است منتهی مساجد را مسجد نگه دارید.برای مسجد جاذبه درست کنید تا بچه ها، جوانان و زن و مرد محله مجذوب مسجدی شوند که شما در آن هستید و بیایند.

 

همتی بیان کرد: ایجاد برنامه های مفید و انگیزه بخش در برنامه های پایگاه ها مناسبترین راه  برای کوتاه نمودن فاصله ی جوانان ومسجد که  وظیفه اصلی برنامه های مسجد محور است را در اولویت اقدامات پایگاه ها قرار دهیم.

  

باید افراد جامعه را مجذوب مسجد کنیم

 

محمد سعیدی معاون تعلیم و تربیت سپاه حضرت نبی اکرم (ص) کارگاه توانمندسازی شوراه های پایگاه با موضوع مسجدمحور بودن در برنامه های بسیج اظهار داشت: در استمرار ارتباط نسل جوان با مسجد و روحانيت به طور قطع می‌تواند آينده جامعه را از آفات و انحرافات مصون و حفظ کند.

 

وی ادامه داد: کودکي که پايش به مسجد باز شود از بسياری از خطاها مصون خواهد ماند و اين وظيفه مهمی است بر دوش والدین ،مدارس  و شما بسیجیان پایگاه هاست.

 

سعیدی افزود: بايد برای جوانان جذابيت ايجاد کرد پس مساجد بايد تبديل به مراکز فرهنگی جوان‌پسند شوندکه با اتکا به آموزش نوين معارف دين، دريچه‌‌ای برای ارتباط موثر و جديد با نسل آينده شوند.

 

وی بیان داشت: مسجد محور شدن برنامه های بسیج ملتزم به حضور در مسجد باشند و برای اين حضور جاذبه ایجاد کنید که بسیجیان خصوصا جوان تر ها تشويق شوند که در مساجد حضور موثر داشته باشند.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه