19. دى 1396 - 13:26   |   کد مطلب: 23529
صبریه:زنان با توجه به نقش های مهمی که عهده دار آن هستند و ارزشها و مقام هایی که دارند نباید به مصرف قلیان مبادرت کنند و بدانند که مصرف قلیان در شان زنان نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ هنگام کشیدن قلیان همان تنباکو و توتون سیگار مصرف می‌شود که هر دو نیکوتین و ماده قطران دارد و اعتیادآور است.گاهی مضرات قلیان بر سیگار پیشی می‌گیرد و گاهی ضرر سیگار بیشتر می‌شود.

 

هنگام کشیدن قلیان همان تنباکو و توتون سیگار مصرف می‌شود که هر دو نیکوتین و ماده قطران دارد و اعتیادآور است.گاهی مضرات قلیان بر سیگار پیشی می‌گیرد و گاهی ضرر سیگار بیشتر می‌شود. به هر حال کشیدن دخانیات در هر دو حالت، خطرناک و اعتیادآور است و کسی که قلیان می‌کشد خود را در معرض خطر منواکسیدکربن قرار می‌دهد و جالب است بدانید که قلیان کشیدن، برابر با کشیدن صد نخ سیگار است.

 

مصرف قلیان اثرات مضری بر دو عضو حیاتی بدن، یعنی ریه‌ها و قلب دارد. سرطان ریه، سرطان مری، بیماری انسدادی ریوی مزمن، آمفیزم، پایین بودن وزن هنگام تولد نوزاد و افزایش حملات آسم و ذات‌الریه برخی از خطرات مربوط به کشیدن قلیان است.

 

میزان و عمق دَم در حرکت آب قلیان، بسیار مهم است و با وجود این که قلیان کمتر مصرف می‌‌شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می‌شود، ده تا ۲۰ برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.

 

مطالعات نشان می‌دهد که زمان کشیدن تنباکو با قلیان، بیش از پنج دقیقه سیگار است و کسی که قلیان می‌کشد، برای نیم ساعت یا بیشتر، حجم زیادی دود را وارد ریه خود می‌کند.این یک باور کاملا اشتباه است که دود قلیان از داخل آب رد می‌شود یا اگر شیر به جای آب بریزیم ضرر دود را کم می‌کند.

 

در هر صورت، کشیدن قلیان مانند سیگار، فرد را به نیکوتین معتاد می‌کند. این تصور کاملا اشتباه است که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها نمی‌رساند، چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن شده و آثار سوء خود را می‌‌گذارد. حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می‌‌شود، افرادی که قلیان نمی‌کشند و در معرض دود قرار گرفته‌اند، در طولانی‌ مدت دچار عوارض آن خواهند شد.

 

مصرف کنندگان قلیان بیشتر مبتلا به سرطان می شوند

 

قمر بریموندی پزشک عمومی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت:مصرف کنندگان قلیان و اطرافیان آنها که در معرض دود تحمیلی آن قرار دارند مانند مصرف کنندگان سیگار مبتلا به انواع سرطان ها، بیماری های قلبی، عروقی و تنفسی خواهند شد.

 

 

وی ادامه داد: قلیان شما را چهار تا ده برابر بیشتر از افراد دیگر در معرض سرطان دهان، حنجره و مری قرار می دهد. زنانی که در طول دوران بارداری خود، مصرف کننده قلیان بوده یا در معرض دود قلیان اطرافیان قرار گرفته اند، وزن نوزادشان هنگام تولد کمتر از حد طبیعی بوده و خطر ابتلا به بیماری های ریوی در این نوزادان بیشتر است.

 

این پزشک با بیان اینکه تحقیقات نشان می دهد ۱۲ درصد بیماری های قلبی و عروقی، ۶۶ درصد برونشیت و سرطان ریه و ۳۸ درصد بیماری های حاد تنفسی در جهان به مصرف دخانیات اختصاص داردافزود: مصرف کنندگان قلیان بیشتر مبتلا به سرطان می شوند.

 

سلامت انسان‌ها با مصرف قلیان به خطر می‌افتد

 

مریم ایوانی کارشناس مسائل زنان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت: همه جوانان باید نسبت به مصرف قلیان منع شوند چرا که موضوع بهداشت و سلامت مطرح است و از طرفی مصرف قلیان در شان زنان نیست .

 

وی گفت: تبعات مصرف قلیان در بین زنان و مردان بسیار است و این موضوع به دلیل حساس بودن جسمی زنان تاثیرات منفی بیشتری بر آنها دارد  بنابراین امید است که گسترش مصرف قلیان در بین جوانان و به خصوص زنان کاهش یابد و مسئولان فکری جدی در این راستا بیاندیشند.

 

ایوانی با ابراز تاسف از اینکه جوانان و بانوان ما مصرف قلیان را کلاس می دانند بیان کرد: وجود چنین موضوعی در تفکر ها باید مورد بررسی قرار گیرد و این امر که قلیان عوارض بسیاری برای سلامت فرد  دارد و استفاده از آن یک بی فرهنگی ناشی از تاثیرپذیری و ضعف است را  و آنرا جا انداخت می تواند راه چاره ای برای کاهش مصرف قلیان گردد.

 

این کارشناس افزود: مصرف قلیان در شان بانوی که نقش های مهم و تاثیرگذاری دارد نیست چون یک زن الگوست که افراد زیادی از او تبعیت می کنند و یا از او میآموزند و ناراحت کننده است مثلا  یک الگو در مقابل فرزند خود مبادرت به مصرف قلیان کند ، پس دیگر از فرزندش نباید انتظار رفتار مناسب داشت.

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه