27. دى 1396 - 11:29   |   کد مطلب: 23559
صبریه:کاهش توقعات سخت گیرانه ای که باعث افزایش سن ازدواج و کاهش ازدواج شده است مهمترین قدم در بالا رفتن تعداد ازدواج ها می باشد و از طرفی والدین معنای واقعی زندگی مشترک و مسئولیت ها و حقوق همسر را برای فرزندان تبیین نمایند تا آینده زندگی مشترک آنان را تضمین کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ازدواج یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی هر فرد است. همه افراد در زندگی خود نیازمند دوست داشتن و دوست داشته شدن هستند. محبتی که موقتی و گذرا نباشد و آنها را دوباره به سمت تنهایی سوق ندهد. علاوه بر این نیازهای درونی و بیرونی، کشش  به سمت جنس مخالف را بیشتر می‌کند و بهترین راه حل برای جوابگویی به این نیازها ازدواج است.

 

ازدواج درست و به موقع باعث تربیت درست نسل‌های بعدی، سلامت و امنیت جامعه است و در مقابل ازدواج نادرست و یا تاخیر از آن تبعات جبران ناپذیری برای یک جامعه به همراه دارد.

بی‌شک یکی از دلایل مهم تاخیر در ازدواج در جوانان امروز ارتباط آزادانه با جنس مخالف است. این ارتباط موجب می‌شود که بخشی از نیازهای آنها برطرف شده و از میل آنها به ازدواج کاسته شود. همچنین محافظه کار شدن نسبت به ازدواج، شکل‌گیری تصورات منفی از ازدواج و جایگزینی این روابط به جای ازدواج -به عنوان مثال در ازدواج سفید- به لحاظ ریسک پذیری کمتر روی دیگر این ماجراست که نمی‌توان از آن غافل شد.

 

از دلایل دیگری که باعث تاخیر در ازدواج شده و در جامعه فعلی ما بسیار فراگیر است می‌توان به بیکاری اشاره کرد. افراد بیکار فاقد اعتماد به نفس و پشتوانه مالی هستند و ترجیح می‌دهند فرد دیگری را درگیر شرایط بد اقتصادی خود نکنند و باعث بلاتکلیفی او نشوند.

 سخت‌گیری‌های بی مورد موجب وحشت جوانان از ازدواج شده است

 

مهناز نجفی مشاور خانواده در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت: با زیاد شدن سن ازدواج در جامعه  و پیر شدن جمعیت ایران جای نگرانی است از طرفی تک فرزندی شدن خانواده ها نیز مشکل جمعیتی ایجاد نموده است.

 

وی ادامه داد: رسم و رسومات غلط، سخت‌گیری‌های بی موردی مثل مهریه‌های بالا، جهیزیه‌های گران قیمت و غیرضروری و مراسم عروسی تجملاتی موجب وحشت جوانان از ازدواج شده است و سن ازدواج را بالا برده است.

 

 نجفی افزود: ایجاد نشدن زمینه ازدواج برای جوانان آسیب های متعدد جسمی و شخصیتی ایجاد می کند و همچنین باعث بروز آسیب های جدی مثل ازدواج سفید و گاه روابط نامشروع می شود.

 

این مشاور خانواده همراهی والدین در کاهش توقعات خود و فرزندشان مهم دانست و گفت: والدین باید فرزندان خود را در مسیر ازدواج آسان و منطقی راهنما باشند و زمینه توقعات غیر ضروری را بکاهند تا علاوه بر سلامت و خوشبختی فرزندخود در سلامت جامعه نیز نقش موثر داشته باشند.

والدین معنای واقعی زندگی مشترک را برای فرزند خود تبیین کنند

 

زهرا جانجانی مدرس دانشگاه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت: تعریف و تصور جوانان در خصوص امر ازدواج و مسئولیت های ایجادشده توسط این امر مقدس  گاه چندان واقعی نیست و گاه برخی مبانی اصلی آن دیده نشده است  پس تبیین معنای واقعی زندگی مشترک برای فرزندان  برعهده ی والدین است.

 

وی ادامه داد: تشخیص جایگاه همسر، نوع برخورد با او و حقی که او برگردن شما دارد از مهمترین وظایفی است که فرد باید قبل از تشکیل زندگی مشترک بیاموزد.

 

جانجانی گفت:  ازدواج به دلیل شرایط جدیدی که در زندگی شخصی انسان ایجاد می‌کند، فرد را در محیط‌های رفتاری تازه ای قرار می‌دهد که مستلزم داشتن صبر و درک شرایط و گاه سکوت برای تطبیق با شرایط نو است.

 

وی افزود: والدین با رفتارشان در زندگی خانوادگی اولین الگوها را برای زندگی مشترک به فرزنادان خود ارائه می دهند اما برای نهادینه نمودن ارزش های ازدواج و نحوی صحیح زندگی کردن در فرزندان خود باید مطالعه نمایند و اصول درستی را در ذهن آنها نهادینه نمایند.

 

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه