20. اسفند 1396 - 9:54   |   کد مطلب: 23707
صبریه:سختی های معیشت و زندگی زنان سرپرست خانوار و عدم حمایت و پذیرش از سوی جامعه باعث تشدید این مشکلات می گردد که نیازمند برنامه ریزی جهت بیمه و حمایت و توانمندسازی این قشر است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ زنان سرپرست خانوار از جمله گروهای آسیب پذیر اجتماعی هستند که گاه عواملی چون طلاق ، فوت یا اعتیاد همسر، از کار افتادگی و رها شدن توسط مردان موجب آسیب پذیر شدن این طیف وسیع در جامعه میشود و بعلت پذیرش مسئولیت سنگین اقتصادی و اجتماعی خانواده دچار مصایب و مشکلاتی هیتند که در این گزارش به این موضوع پرداخته شده است.

 

زنان بیوه یا مطلقه را زنان بی سرپرست که نگاه جامعه به این قشر در برخی موارد بی انصافانه است و در حقیقت به بهانه هایی آنان را ترد می کنند و می توان گفت که جامعه نیز برای این افراد مشکل ساز می شود.

 

سختی های معیشت و زندگی زنان سرپرست خانوار و عدم حمایت و پذیرش از سوی جامعه باعث تشدید این مشکلات می گردد که نیازمند برنامه ریزی جهت بیمه و حمایت این قشر است.

 

در بررسی مشکلات و آسیب های زنان بی سرپرست و یا بدسرپرست  میزگردی با حضور الهام خنجر جامعه شناس، سمیه کریمی جامعه شناس،محمد فرهادی جامعه شناس وسیاوش قلی پور جامعه شناس به شرح زیر صورت گرفت.

 

 مشکلات زنان سرپرست خانوار  چیست؟

 

 خنجر: اولویت  زنان سرپرست خانوار رفع مشکلات اقتصادی و تامین آینده خود و افراد تحت تکفل آنان است و برخورداری از رفاه اجتماعی با رعایت اصل کرامت و منزلت انسانی  ، حق هر شهروند ایرانی است  و این موضوع الزام میسازد که در در اقتصاد کلان کشور طرح بیمه مستمری زنان خود سرپرست و بد سرپرست اجرایی گردد.

 

کریمی: رنج زنان سرپرست خانوار با بیکاری شروع می شود و تا درآمد ناچیز این زنان و زندگی پرمشقت شان در طول سال ادامه می یابد.بجز مشکلات اقتصادی که گریبانگیر زنان سرپرست خانوار است می توان به مشکلات ایجاد شده برای اعضای خانواده آنان نیز اشاره کرد که برعمق مشکلات می افزایند.

 

فرهادی: زنان سرپرست خانوار  داری مشکلات اجتماعی،اقتصادی و عاطفی هستند که با بررسی دقیق این قشر آسیب پذیر به راحتی دریافت می شود که این قشر در بیشتر موارد از فقیرترین خانواده ها هستند.وجود موانع و مشکلات متعدددر زندگی شخصی،خانوادگی و اجتماعی این افراد،آسیب های جبران ناپذیری بر روح و جسم این گروه وارد می سازدچراکه این زنان دارای نقش های مختلفی چون مادر،پدر،کارگر و مدافع اعضای خانواده را بازی می کند که این همه مسئولیت فرد را شکننده می سازد.

 

قلی پور: زنان سرپرست خانواده که به دلایلی همسرشان را از دست داده اند با عهده گیری مسئولیت خانواده،با موانع عدیده اقتصادی و اجتماعی روبرو می شوند.وجود فشارها و نگرش سنتی و منفی جامعه بر روابط این زنان سرپرست خانوار باعث کاهش و انزوا می شود .آموزش زنان سبب بالارفتن اعتماد به نفس و کسب هویت مستقلی می شود که جایگاه اجتماعی آنان را بهبود خواهد بخشید.

 

چه اقداماتی برای کاهش مشکلات این قشر می توان انجام داد؟

 

خنجر: بی توجهی به تامین زندگی زنان بد سرپرست یا بی سرپرست  و عدم کاهش مشکلات دلیلی بربه مخاطره افتادن سلامت و حفظ آبروی این گروه از زنان می شود که درنهایت سلامت جامعه به مخاطره می افتد.برای حمایت مستقیم، غیر مستقیم  و ارائه پوشش بیمه و حمایت شغالی از قشر آسیب پذیر زنان بی سرپرست و یا بی سرپرست لازم است برنامه ریزان و سیاستگزاران تدابیر لازم در این خصوص  بیاندیشند

 

کریمی: ناتوانی در تامین زندگی زنان بد سرپرست یا بی سرپرست و نبود شغلی امن  باعث سوق دادن اعضای خانواده این قشر به بزه و کارهای غیر قانونی می گردد.فرزندان این زنان به دلیلی مشکلات مالی و تبدیل به کودک کار شدن به جرگه آدم های بی سواد و کم سواد می پیوندند شانس خود برای بدست آوردن زندگی مناسب در آینده را نیز از دست می دهند و جهت کاهش مشکلات این قشر آسیب پذیر  ایجاد مراکزی که بر توانمندسازی این افراد تمرکز دارد و حمایت هایی که به خوداشتغالی شان منجر م شود یک ضرورت انکار ناپذیر است.

 

فرهادی: فقدان یا کمبود حمایت های اجتماعی  ،وضعیتی ناگوار برای این زنان فداکار ایجاد می کند واين گروه از زنان با توجه به نقش هاي چند گانه و مسئوليت های بسيار، غالبا وقت اضافی برای برقرای روابط اجتماعی ندارند  و این انزوا مشکلات روحی مانند اضطرابو افسردگی را به ارمغان دارد.توانمندسازی نمودن این قشر بهترین چتر حمایتی از این گروه است چون باعث افزایش اعتماد به نفس و ایجاد زمینه تامین زندگی خود و خانواده از بار مسئولیت چندگانه این زنان کاسته می شود.

 

قلی پور: آموزش مهارتهای زندگی و کارآفرینی به زنان سرپرست خانوار و اعضای خانواده انان باعث امنیت بخشی و مشارکت در فعالیت های اجتماعی بدون آسیب روحی و جسمی خواهد شد.

 

 

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه