24. آبان 1395 - 10:40   |   کد مطلب: 21848
صبریه:محصولات دستکاری شده ژنتیکی را محصولات تراریخته گویند کهمدت زمان طولانی لازم دارد تا عوارض این محصولات نمایان شود پس محصولات سالم منبتی بر ارگانیک بودن مناسب تر تولید هستند.
محصولات تراریخته یا ارگانیک

یادداشت پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ محصولات تراریخته؛ محصولات دستکاری شده ژنتیکی هستند که این محصولات به شکل دست کاری ژنتیکی اصلاح شده است، تعریف ساده از این محصولات این است که؛ این محصولات به روش دست کاری پزشکی در آزمایشگاه ساخته شده است؛ یعنی یک ژن بیگانه را وارد یک محصول کرده‌اند، در مهندسی ژنتیک تراریخته می‌توان ژن هرچیزی را وارد محصول دیگر کرد مثلاً ژن سم مار را وارد یک محصول کرد، با اینکه به هم مربوط نیستند اما این نوع دست کاری ها را می‌توان با این روش انجام داد.

 

سی سال پیش دانشمندان به فکر افتادند که چرا از این روش برای محصولات کشاورزی استفاده نکننیم و گیاهی به‌وجود آوریم که نیازی به سم پاشی نداشته باشد و یا یک گیاه را اصلاح کنیم، برای مثال قارچ‌های خوراکی بعد از مدتی لکه دار می‌شوند و مردم آن‌ها را نمی‌پسندند با روش اصلاح ژنتیکی از لکه شدن قارچ‌ها جلوگیری کردند و یا گوجه‌فرنگی وقتی برای مدتی بماند نرم می‌شود و دانشمندان با همین روش از نرم شدن گوجه‌فرنگی نیز جلوگیری کردند در واقع ژن این محصولات را دست کاری کردند و محصولاتی را پدید آوردند که در طبیعت وجود ندارد، در روش دست کاری ژنتیکی، می‌توانند ژن یک محصول را حذف و یا یک ژن بیگانه را به آن اضافه کنند.

واقعاً معلوم نیست که کدام محصولات در بازار تراریخته شده هستند، در اروپا تمام محصولات تراریخته دارای برچسب جی ام او هستند و مصرف کننده حق انتخاب دارد، در بازار ما 99 درصد روغن‌ها تراریخته شده هستند، با فشاری که ما به مسئولین آوردیم موفق شدیم فقط سه برند روغن را برچسب دار کنیم که البته آن هم خیلی ریز کنار مشخصاتش آورده شده از مثلاً تخمه آفتابگردان براریخته شده استفاده شده است.

 محصول تراریخته باید قبل از ورود به بازار به شکل دقیق مورد آزمایش قرار بگیرد تا مشخص شود چقدر از ژن وارد محصول شده و میزان آن ژن چقدر است.در این رابطه که این محصولات برای مردم ضرر دارد یا نه؛ صدها مقاله وجود دارد که مضر بودن آن‌ها را تأیید می‌کند و در مقابل آن‌ها صدها مقاله نیز و جود دارد که عکس این را تأیید می‌کند  و آیا باید سی سال صبر کنیم تا عده‌ای سودجو به اهداف خود برسند و ضررات این محصولات نمایان شود و سرطان و دیابت و مریضی‌های دیگر اوج بگیرد تا دست به کار شویم؟ پاسخی که داده می‌شود این است که این محصولات در آمریکا عرضه می‌شود اما مشکلی وجود ندارد اما این همه آمار بیماری قلبی و بیماری‌های گوارشی لز کجا است؟ چرا غذای مشکوک به مردم دهیم؟

 

رهبر معظم انقلاب در مورد محصولات کشاورزی فرمودند باید کشاورزی سالم منبتی بر ارگانیک باشد، اما مسئولین پاسخ می‌دهند در این جمله واژه سالم به تراریخته اشاره دارد، اینکار برای چیست؟

 

آزاده جهادی-مهندس کشاورزی/

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه