19. تير 1396 - 13:05   |   کد مطلب: 22871
صبریه: باید به کودکان تمام اصول اخلاقی را آموخت و برای این کار فقط لازم است به او احترام را بیاموزیم .

یادداشت پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛آرتا فرانکلین در مقاله معروفش در مورد تربیت کودکان می‌گوید: «باور کنید که می‌توان به کودکان تمام اصول اخلاقی را آموخت، فقط لازم است اول به او احترام را بیاموزیم...» جالب است که به نظر اکثر مردم جهان آموزش احترام به کودکان بسیار مهم و در واقع یک اولویت است. به طور قطع مثل تمام مسائل دیگر جامعه‌شناسی و رفتار‌شناسی، دیدگاه‌ها در مورد نکات مهمی که باید به کودکان آموخت و اولویت‌های آنان در هر زوج با زوج دیگر متفاوت است، اما در مجموع می‌توان گفت در سرتاسر جهان والدین بیش از هرچیز احترام گذاشتن را به عنوان اولین نکته‌ای که باید به کودکان آموزش داد می‌شناسند. آنها آموزش «احترام گذاشتن» و فرمانبر بودن را به مهربانی، شوخی‌کردن، وطن‌پرستی و مسائلی مانند آنها ارجح دانسته‌اند. اما در میان کشورهای جهان والدین آلمانی چینی و روس اعتقاد دارند اولین چیزی که باید به کودکان آموخت مهربانی و کمک به دیگران است. جالب است که در میان گزینه‌هایی که طی همه‌پرسی در اختیار والدینی از ملیت‌های مختلف گذاشته شده بود تقریبا در تمامی موارد گزینه وطن‌پرستی به عنوان آخرین گزینه انتخاب شده بود و در واقع تمام والدینی که در نظرسنجی شرکت کرده بودند اعتقاد داشتند آموختن مسائل و نکات اخلاقی و رفتاری مهم‌تر از مسائل ملی است.

 

● سن والدین هم مهم است

سن والدین هم در دیدگاه‌های آنها در مورد اولویت‌های انتخاب آنها در مورد فرزندان‌شان نقش داشت. اکثریت قریب به یقین والدین بالای ۴۵ سال اعتقاد داشتند که باید احترام گذاشتن را به عنوان اولین نکته به کودکان آموخت. در حالی که در سن‌های پایین‌تر والدین این‌گونه فکر نمی‌کردند. (این مسئله درفیلیپین کاملا صادق بود ۱۰۰ درصد افراد شرکت‌کننده در نظرسنجی در این کشور که بالای ۴۵ سال داشتند گزینه احترام را انتخاب کرده بودند. در حالی‌ که در والدین زیر ۳۰ سال در این کشور تنها ۶۸ درصد این انتخاب را داشتند.)

 

● آلمانی‌های متفاوت

تنها کشور جهان که در آن والدین معتقد بودند بهتر است بامزه بودن و شوخی ‌کردن را قبل از احترام گذاشتن و فرمانبرداری به کودکان آموخت، آلمانی‌ها بودند. در واقع در مجموع می‌توان گفت در اکثرکشورهای حاضر در این نظرسنجی اولویت‌ها این‌گونه بود:

۱-احترام گذاشتن و فرمانبرداری

۲- مهربانی

۳- شوخی کردن و بامزه بودن

اما در آلمان وضع به این گونه بود:

۱- مهربانی

۲- شوخی کردن و بامزه بودن

۳-احترام گذاشتن

 

● برخی از نظرات افراد شرکت کننده در این نظرسنجی

کانی چانگ، ۲۸ ساله، هنگ کنگ، چین: اول مهربانی و حس شوخی کردن با هم. با همین دو ویژگی کودک من می‌تواند به خوبی با بقیه کودکان کنار بیاید. امانوئل دی سوزا، ۳۷ ساله، سائوپائولو، برزیل: احترام گذاشتن به دیگران و داشتن حس اطاعت نسبت به بزرگتر‌ها بسیار مهم است. همه کودکان باید بدانند چه اجازه‌هایی دارند و چه اجازه‌هایی ندارند. چه کارهایی می‌توانند و چه کارهایی را نمی‌توانند. الین زاکی ول‌تر، ۳۹ ساله، سامیتا، نیوجرسی، آمریکا: احترام گذاشتن به دیگران احترام گذاشتن به خود است. فکر کنم اساس و زیربنای زندگی انسان احترام گذاشتن به خود است. مانوئل فرانی رازیویچ، ۳۰ ساله، بوخوم، آلمان: کودک باید شاد باشد، با شوخی کردن و خندیدن است که یک کودک می‌تواند از کودکی خودش لذت ببرد.

 

میهن پرستی

تنها در کشورهای چین و روسیه بود که گزینه وطن‌پرستی به عنوان آخرین گزینه فهرست انتخاب نشد.

 

● تفاوت‌های زنانه و مردانه

در کل این نظرسنجی نشان داد زنان بیشتر از مردان دوست دارند تا اولین چیزی را که به کودکان خود بیاموزند مهربانی باشد، در حالی که مردان بیشتر از زنان دوست داشتند اولین چیزی که به کودکان خود یاد می‌دهند شوخی کردن باشد.

دیدگاه شما

آخرین اخبار

سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران