23. مهر 1396 - 9:36   |   کد مطلب: 23236
صبریه: قوام و استواری ملت اسلامی به عنوان " بهترین امت ها " بستگی ناگسستنی به برپایی دو فریضه امر به معروف و نهی از منکر دارد.
امر به معروف و نهی از منکر

  یادداشت پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛از مهمترین و اساسی ترین دستورات آسمانی برای سعادت و نیکبختی انسان ، امر به معروف و نهی از منکر است . این دو ، هفتمین و هشتمین فرع از فروع دین و آیین امامیه به شمار می آیند که مراد از آنها ، برانگیختن مردم به نیکی و طاعت وبازداشتن آنان از بدی و معصیت می باشد .

 

 ترک این دو فریضه باعث رفع برکات و کمبود بهره های زندگی و بستن راه استجابت دعاها و سلطه اشرار بر نیکان و فرود آمدن عذاب الهی و استحقاق هلاکت و درماندگی ودگرگونی "معروف" به "منکر" و "منکر" به"معروف" و بسیاری دیگر از انحرافات و بلاهای فاجعه آمیز خواهد گردید.

 

هدف از خلقت ، رسیدن به کمال و سعادت و رسیدن به لقای خالق هستی است . از اینرو با نگاهی گذرا به سرگذشت بشر درمی یابیم که امر به معروف و نهی از منکر ازپیشینه ای به قدمت انسان برخوردار است .

 

 هدف بعثت انبیاء الهی نیز دعوت مردم به خیر ، صلاح ، توحید و بازداشتن آنها از پیروی طاغوت بوده است . حضور پیام آوران وحی در عرصه تحولات اجتماعی به اندازه ای چشمگیر است که می توان گفت همه حرکت های اصلاحی و دگرگونی های سازنده در جامعه بشری در پرتو امر به معروف و نهی از منکرتحقق یافته است .

 

وظیفه مقدس هدایت و امر به نیکی ها و نهی از بدی ها ، قبل از هرچیز در شأن رسالت داران خدا و پیام آوران بوده و هرکس در این مسیر گام بردارد قدم جای قدم انبیاء نهاده است و نباید کار خود را کوچک بپندارد و از مشقت های این راه بهراسد و کاسه صبرش لبریز شود .

 

آری امر به معروف و نهی از منکر آنقدر ارزنده است که خداوند ، عاملین به آن را بهترین ها معرفی کرده و به تاج "برترین بودن " مفتخر نموده است . مولا علی (ع) در هشدار از عمل نکردن به آن فرموده است : امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنید که اگر ترک کنید ، اشرار بر شمامسلط می شوند .

 

در قرآن کریم و روایات اسلامی در اهمیت این دو فریضه و نقش اصلاحی آنها و زیان ها و مفاسد ترک آن دو تکلیف ، بسیار سخن گفته شده است و به عنوان برترین فریضه به شمار آمده است که فرایض و احکام الهی دیگر در سایه امر به معروف و نهی از منکرقوام و استواری می یابد .

 

امر به معروف نشانه عشق انسان به مردم است . امر به معروف نشانه تعهد و سوز علاقه انسان به سلامتی جامعه است . امر به معروف ضامن اجرای تمام واجبات و نهی از منکر ، ضامن ترک همه محرمات است . امر به معروف و نهی از منکر ترمزی است که جامعه را هدایت می کند . نهی از منکر جبران کننده کمبود تقوای بعضی از افراد جامعه است . امر به معروف ، نشانه حضور در صحنه است . امر به معروف ، جامعه را رشد میدهد و نهی از منکر جامعه را از سقوط نجات می دهد .

 

و در نهایت یک ملت و جامعه و همچنین فرد فرد جامعه ، در صورتی زنده و رستگار وپیروز است که در میانشان « امر به معروف و نهی از منکر » باشد ، چنانکه خداوند درآیه 104 سوره آل عمران پس از ذکر لزوم انجام این دو فریضه می فرماید :« کسانی که در میانشان این دو وظیفه وجود دارد ، رستگارانند . »

 

برپایی سایر فرایض و واجبات ، امنیت راه های زندگی ، حلال بودن کار و کسب مردم، ادای حقوق به صاحبانش ، برپایی عدالت فردی و اجتماعی ،آبادی زمین ، انتقام ازدشمنان و روبه راه شدن امور مسلمانان تحقق نمی یابد مگر در پرتو دو فریضه امر به معروف و نهی از منکر .

 

ترک این دو فریضه باعث رفع برکات و کمبود بهره های زندگی و بستن راه استجابت دعاها و سلطه اشرار بر نیکان و فرود آمدن عذاب الهی و استحقاق هلاکت و درماندگی ودگرگونی "معروف" به "منکر" و "منکر" به"معروف" و بسیاری دیگر از انحرافات و بلاهای فاجعه آمیز خواهد گردید .همچنین قوام و استواری ملت اسلامی به عنوان " بهترین امت ها " بستگی ناگسستنی به برپایی دو فریضه امر به معروف و نهی از منکر دارد و باید در میان این امت اسلامی ، جمعیتی نیز مجهز به تجهیزات فرهنگی و اجتماعی برای دعوت مردم به سوی سعادت در سطح کل جهان وجود داشته باشد .

   

نویسنده:ماندانا فلاحی

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه