17. آذر 1396 - 9:33   |   کد مطلب: 23407
صبریه: آموزش زنان سرپرست خانوار، یعنی افزایش کارایی اجتماعی و افزایش قدرت خرید همین خانوارها می باشد.

یادداشت پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ بسیاری از این زنان فاقد مهارت و توانمندی لازم برای اداره زندگی و معیشت خود و خانواده شان هستند و این موضوع یعنی آن ها بیش از پیش آسیب پذیر خوهند بود و جامعه را با مشکلات بیشتر روبه رو می کند.

 

در این میان ،کنترل آسیب های احتمالی ناشی از این شرایط، نیازمند سیاست هایی است که توانمندسازی، مهارت آموزی و در واقع آماده سازی این زنان را برای مدیریت اقتصادی و اجتماعی خود و خانواده شان ، در پی داشته باشد. علاوه بر نگاهی کلان به ابعاد مختلف این مساله که از سوی دولت و حاکمیت ضروری است، حضور و مشارکت همه بخش های اقتصادی نیز ضروری است.این همان نکته ایست که فعالان حوزه زنان و اقتصاد دانان بر آن تاکید دارند.

 

برای توانمندکردن زنان سرپرست خانوار باید مسئولیت به عهده سازمان های مردم نهاد سپرده شود زیرا این سازمان ها با تمرکز و پیگیری بیشتر، مشکلات این قشر را بررسی خواهند کرد.

 

توانمند سازی را با آموزش اعتماد به نفس و خودباوری در این زنان، زمینه شروع کار بسیار مهم و ضروریست تولید و مشارکت اقتصادی در مرحله بعدی قرار دارد .

 

گرچه فقر از والدین به فرزندان ارث می رسد اما باید توجه کنیم که فقر، محصول شرایط اجتماعی است و دولت ها می توانند با اقدامات مداخله ای خود، مساله فقر را در جامعه حل کنند.

 

وقتی زنان بدون برخورداری مهارت برای ادامه زندگی و کسب درآمد سرپرست خانوارشوند، تنها مشکلات اقتصادی ندارند و در ابعاد روانی نیز چالش خواهند داشت.

 

 روند مهارت آموزی و توانمندسازی باید از سنین پایین به فرزندان به ویژه گروه های در معرض آسیب، آموزش داده شود تا در آینده با چالش های کمتری مواجه شوند.

 

اگر از سنین کودکی به فرزندان به ویژه دختران آموزش های لازم داده شود، آن ها در آینده با برعهده گرفتن سرپرستی خانوار مشکلات کمتری را پیش روی خود خواهند داشت؛ از این رو این سیاست در قالب پیشگیری سطح اول می تواند از طریق مدارس و سیستم آموزش عالی به دختران و زنان آموزش داده شود.

 

آموزش به این زنان، یعنی افزایش کارایی اجتماعی و افزایش قدرت خرید همین خانوارها. کمپین ها می توانند بخشی از جامعه را برای اهدافی عالی در جامعه با خود همراه کنند و به این ترتیب در نقش آگاهی بخشی در جامعه عمل کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه