18. آذر 1396 - 10:34   |   کد مطلب: 23412
صبریه: وجود دوگانگی میان دیدگاه ها، گفتار و کردار پدرها و مادرها، کودکان را دچار سردرگمی و وازدگی در تربیت پذیری می سازد

یادداشت پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛تربیت به عنوان یکی از مهم ترین مقوله ها، هم ناظر بر فرد است و هم بر اجتماع. از این روی، شیوه نگاه به آن نیز از اهمیتی به سزا برخوردار است. بدیهی است که نخستین پایگاه تربیت نسل فردا، خانه و خانواده هایند. در این پایگاه والا، هماهنگی میان زن و مرد یا پدر و مادر برای برخورداری کودک از تربیتی درست و ریشه دار، بسیار مهم است.

 

 در واقع، وجود دوگانگی میان دیدگاه ها، گفتار و کردار پدرها و مادرها، کودکان را دچار سردرگمی و وازدگی در تربیت پذیری می سازد و روحیه و رفتار آنان آثار بدی بر جای می گذارد. هم چنان که تعارض در اندیشه ها، گفته ها و اعمال هر یک از پدران یا مادران، نقض کننده اصل تربیت صیحیح نیز به شمار می رود.

 

 برای شکل گیری تربیتی سازنده، مفید و تأثیرگذار، در وهله اول، پدر و مادر باید به هماهنگ سازی گفتار و کردار و اندیشه خویش بپردازند. پس آنگاه به بررسی شیوهن درست برخورد با کودکان اقدام کنند و هم زمان با آن ، تعارض ها و تباین های اجتماعی میان دیدگاه ها و نحوه رفتار خود را بر طرف سازند و در نهایت با دوراندیشی لازم و به دور از افراط و تفریط، کودکانی دانا، با ایمان، آزاد، مستقل و متکی به خود بار بیاورند.

 

کودکانی که کار و تلاش را ارج نهاده و با ایمان به خدای یگانه در راه پیشرفت و کامیابی و لذت بردن از زندگی و سازندگی، به سوی نیکی و نیکان گرایش پیدا کنند و سرانجام عاقبت به خیر شوند!

حال اگر همه آن چه گفته شد، محقق گردید، اما کودک ما، در محیط آموزشی هم چون مهد کودک ها و مدارس، یا در سطح جامعه در برخورد با هم کلاسی ها، همسایه ها، هم محلی ها، دوستان، اقوام و بستگان و یا مسئولان نهادهای اجتماعی یا رهبران جامعه، با مسایلی برخلاف آموخته های پیشین خویش رو به رو شده؛ بدیهی است که دچار تعارض، چندگانگی، افزایش حیرت در اتخاذ راه و روش درست و در نهایت به بدبینی و بدکاری روی خواهد آورد و عملا همه بافته ها و یافته های تربیتی برایش بی ثمر، بی فایده و ناکارا جلوه خواهد کرد.

 

براین اساس، بسیاری از پلیدی ها و زشت کاری های افراد در جامعه و بسیاری از ناهنجاری های رفتاری و عوامل فسادآور و تباهی آفرین، معلول همین گونه تعارض ها و اختلافات و نابسامانی های تربیتی است!

 

بدین سبب، تأکید بر این نکته نه چندان تازه اما بسیار پراهمیت و شایسته تأمل و تعمق ، یعنی ضروت توجه به نبود چندگانگی میان همه نهاده های تربیتی اعم از خانه و مدرسه و جامعه، همواره باید مد نظر قرار گیرد و عملا محقق شود.

 

در چنین صورتی است که می توانیم امیدوار باشیم که شاهد بسیاری از بداندیشی ها، بدرفتاری ها، کژی ها و کاستی هایی گاه و بی گاه در اینجا و آنجا می بینیم؛ نباشیم!

 

اگر چنین نباشد و اگر به کودکان مان الگوها و اسوه های مناسب و متعادل و متعالی را ارائه ندهیم و اگر به شیوه های صحیح آموزش مسایل دینی و اجتماعی و پای بندی خویش به رعایت آن ها نیندیشیم و عمل نکنیم، نباید انتظار داشته باشیم که کژ روی، بداندیشی ها و بدکرداری ها از جامعه رخت بربندد.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه