19. آذر 1396 - 8:35   |   کد مطلب: 23417
صبریه: عفت در زن، وسيله‏اى براى تعالى و تكريم شخصيت زن در چشم ديگران، حتى در چشم خود مردان شهوتران و بى‏بندوبار است.

یادداشت پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ حجاب باعث می‌شود تا رشد فكرى و علمى و اجتماعى و سياسى و بالاتر از همه، فضيلتى و معنوى زنان به‏حد اعلى برسد و وجودشان براى جامعه و خانواده بشرى حد اعلاى فايده و ثمره را داشته باشد.

 

عفت در زن، وسيله‏اى براى تعالى و تكريم شخصيت زن در چشم ديگران، حتى در چشم خود مردان شهوتران و بى‏بندوبار است. عفت زن، مايه احترام و شخصيت او است.

 

يكی از اصول مهمی كه در اسلام به آن تأكيد شده و در غرب تبليغات منفی عليه آن صورت گرفته، مسئله حجاب به عنوان عنصر اصلی شخصيت زن است.

 

حجاب و پوشش در دين مبين اسلام از جايگاه ويژه اي برخوردار است. اسلام به عنوان آخرين دين الهي براي حفظ فرد و جلوگيري جامعه از انحرافات که سرچشمه آن مي تواند بي حجابي ، بي عفتي و عدم رعايت پوشش صحيح باشد ، دستورالعملي را به مردم داده است که اين دستورالعمل همه افراد بشر اعم از مرد و زن ، دختر و پسر را در بر مي گيرد .

 

اسلام براي مردان پوششي را قرار داده است که مرد مسلمان بايستي به آن دستور ، عمل کند و براي زنان و دختران نيز متناسب با جسم و روحيات آنها برنامه اي خاص دارد.

 

با دقت درآيات وروايات مي توان اين نتيجه را گرفت که:عفت بمعني مناعت وآن حالت نفساني است که انسان را ازغلبه شهوت باز مي دارد وهمچنين به معني پارسايي وپرهيزگاري وبازداشتن از حرام است.

 

عفاف علاوه براين که بعنوان يک مساله بنيادين وفراتر ازحجاب وپوشش است ،رابطه تنگاتنگي با آن دارد ،چرا که بعنوان يک خصلت وارزش اختياري، پوشش را به ارمغان مي آورد. به عبارت ديگر گرايش زن به حفظ عفت خويش ،از احساس فطري والهام غريزي وي نشات مي گيرد. حضرت علي (ع) مي فرمايند : زَکاتُ الجَمال، العِفاف ، زکات زيبايي ، عفت است.

 

زن در اسلام مقدس است، البته به شرطي که خودش شرايط داشته باشد. زن کانون مهر و محبت است و بايستي اين نعمت را در جايگاه خودش مصرف نمايد. زن مظهر زيبايي است و بايستي در جايگاه خودش بهره برداري گردد. زن اکنون در ديدگاه دنياگران و کساني که فقط به عالم ماده دل خوش کرده اند بسيار تحقير شده است زيرا از او به عنوان کالاي تبليغاتي و وسيله شهوتراني و غيره استفاده مي کنند.

 

همه اين جسارتها و تحقيرها علتي ندارد بجز دوري جستن از برنامه هاي دين و عمل نکردن به فرائض و شعائر ديني و مذهبي. اسلام مي گويد: اي زن خودت را حفظ کن و زيورآلات و جسم زيبايت را براي همسر خودت نمايان کن و البته در مقابل همسرت به بهترين صورت ظاهر شو و خودت را از نگاه نامحرمان که به تو به چشم ديگري مي نگرند محفوظ بدار. حضرت علي (ع) در اين رابطه مي فرمايند : اِنََّ اللهَ جَميلٌ يحِبُّ الجَمالَ ، خداوند زيباست و زيبايي را دوست مي دارد.

 

حجاب اسلامي مصونيت است نه محدوديت و حجاب براي زن به مثابه ي قلعه اي مي ماند که مردم براي حفظ جان خويش از ظلم و حملات وحشيان به دور خانه هاي خويش مي سازند. پس قلعه وسيله نجات است و شما را در مسير پر خار و خس زندگي از تيغهاي شهوتراني و حرام محفوظ مي دارد.

 

 اسلام به عنوان کامل ترين شريعت و به عنوان نمونه و سرمشق براي زنان الگويي را آورده است که در طول تاريخ همانند او را نخواهي يافت و او سيده و سرور زنان عالم است. او دختر رسول خداست که در دامان رسول الله (ص) پرورش يافته است.

حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها نمونه بارز و کامل يک زن مسلمان بوده و زنان بايستي در زندگي خود به اين سرچشمه حيا و عفت توجه ويژه داشته باشند. تا در جامعه اسلامي شاهد بدحجابي نبوده و به رستگاري نزديکتر شده باشيم.

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه