20. آذر 1396 - 9:15   |   کد مطلب: 23423
صبریه: ازعوامل مهم و تعیین کننده ای که به شکل گیری هویت خانوادگی، یاری می رساند، تبادل عاطفی متوازن است.

یادداشت پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ اعتماد و اطمینان بر پایه ی پل عاطفی بنا می شود، از  عواطف عمیق و موثر می توان به اعتماد دست یافت و لازمه چنین ارتباطی، خارج  شدن از دایره خود محوری و خود بینی است تا فراتر از توجه به خویشتن،  بتواند به دیگران و اطرافیان نزدیک شود و ارتباطی بر پایه عواطف سالم و  رشید بنا کند و به اعتماد منتهی شود

 

ازعوامل مهم و تعیین کننده ای که به شکل گیری هویت خانوادگی، یاری می رساند، تبادل عاطفی متوازن است. همان گونه که والدین برای تنظیم دریافت ها و  مخارج خود، از برنامه اقتصادی خاصی پیروی می کنند و طرح با ثباتی در این  زمینه دارند، در خصوص مناسبات عاطفی والدین و جوانان نیز باید طرح های  مطمئن و متعادلی تنظیم نمود و این خود، موجب به جریان افتادن انگیزه ها و  کشش های عاطفی میان آنهاست و نیاز های احساسی و هیجانی طرفین را تأمین می  کند.

 

از رهگذر چنین تبادلاتی، احساس امنیت، اطمینان و اعتماد بر می خیزد و روح سرشار از تکاپو و تمنای جوان را سیراب می کند که نتیجه طبیعی آن، احساس  تعلق به خانواده بوده و علاوه بر آن روح خوش بینی و مثبت نگری را در   نوجوان و جوان پرورش می دهد.

 

از اشتباهات رایج و شایع برخی والدین، این   است که ضرورت تبادل عاطفی را صرفا در دوران کودکی و حداکثر نوجوانی، قابل   قبول می دانند و دوره جوانی را بی نیاز از این مقوله تلقی می کنند.

 

در حالی  که آدمی در همه مراحل زندگی، حتی تا لحظه مرگ، چشم انتظار محبت و لطف   دیگران است. تنها نکته ای که قابل ذکر است، تغییر و تبدل جلوه محبت است، یعنی عواطف به شکل متفاوتی در هر دوره از زندگی، ظاهر می شوند از جمله در سال های جوانی و در نظر گرفتن فرصت هایی برای استقلال نسبی او، تجلی می  یابد.

 

در مقابل والدینی که نا آگاهانه، فرزندان جوان خود را از هرتجربه  جدیدی با انگیزه دلسوزی باز داشته و مرتبا آن ها را دلسرد و بی جرأت می  کنند و علاوه بر این که با درخواست این که آنها را تنها نگذارند، حتی  انگیزه یک مسافرت کوتاه را از او می گیرند و در موارد مهم و تعیین کننده ای   همچون ازدواج نیز، با دلسوزی های بیجای خویش او را از اقدام برای تشکیل  زندگی باز می دارند. نتیجه چنین رویدادی، «ظهور بیگانگی عاطفی» به جای  «یگانگی عاطفی» است.

 

 

 

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه