11. دى 1396 - 13:39   |   کد مطلب: 23493
صبریه:لازم است از ظرفیت زنان برای فرهنگسازی در عرصه اقتصاد مقاومتی استفاده کرد. به طوری که با ارائه کارگاه‌های اموزشی و تربیت زنان خانه دار توانمند در زمینه مشاغل خانگی و توجه به ظرفیت‌های زنان در تحقق اقتصاد مقاومتی در جهت هدایت و حمایت زنان گام برداشت.

یادداشت پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛  زنان با فعالیت‌های اقتصادی می‌توانند به عنوان مديران سبد دارايی و مصرفی خانواده‌ها، با گام برداشتن در جهت ارتقای اقتصاد خانواده، نقش مهمی را در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی بازی می‌كنند و با  بهره‌گیری از تمام پتانسیل‌های موجود و اعمال مدیریت صحیح در خانه و اشنا شدن با ادبیات اقتصاد مقاومتی ، می‌توانند سهم قابل توجهی در پیشبرد این مسئله  داشته باشند.

 

زنان علاوه بر اینکه موجب صرفه جویی اقتصادی می‌شوند،‌ روحیه کار،‌ تلاش و خودباوری ، مهر و محبت را به فرزندان خود انتقال دهند. باید زمینه‌های ایفای نقش‌های متعدد برای زنان مهیا شود،‌ چنانچه نگرش به فعالیت‌های اقتصادی زنان مناسب باشد،‌ می‌توان گفت که حضور زنان و مشارکت آنان در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی هیچگونه لطمه‌ای را بر وظایف اصلی آنان وارد نمی‌کند.

 

لازم است از ظرفیت زنان برای فرهنگسازی در عرصه اقتصاد مقاومتی استفاده کرد. به طوری که با ارائه کارگاه‌های اموزشی و تربیت زنان خانه دار توانمند در زمینه مشاغل خانگی  و توجه به ظرفیت‌های زنان در  تحقق اقتصاد مقاومتی در جهت هدایت و حمایت زنان گام برداشت.این مشاغل از آن جهت که موجب حضور زن در کنار خانواده و به ویژه فرزندان می‌شود خود در حکم موهبتی برای خود و خانواده بهعنوان اولین و کوچک‌ترین نهاد مدنی می‌شود، این نوع خاص از کسب و کار که عموما توسط زنان سرپرست خانوار با عنوان کارآفرینی شناخته می‌شوند، باعث تولید سرمایه خواهند شد.

بدون مشارکت زنان به خصوص در حوزه اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان نمی‌توانیم به اهداف مورد نظر برسیم بنابراین باید از سرمایه بسیار بزرگ دانش آموختگی دختران فارغ التحصیل دانشگاهی بهره گرفته شود زیرا وقتی اقتصاد دانش بنیان و توسعه دانایی محور است، نباید نسبت به زن و مرد قائل به تفکیک باشیم و از تمام ظرفیت انان در این زمینه استفاده گردد.

 

نهادینه شدن حمایت از تولید ملی در خانواده‌ها با محوریت و مدیریت بانوان باید تبدیل به فرهنگ شود البته این کار؛ برنامه ریزی، تدبیر و هوشمندی بالایی را می‌طلبد. خانواده‌ها باید به این امر واقف باشند که مصرف کالای وطنی و حمایت از تولیدات داخل، آخر الامر به پویایی اقتصاد و به فعال شدن چرخه‌ی تولید خواهد انجامید که از پرتو آن، اشتغال ایجاد شده و در نتیجه بیکاری از جامعه رخت برخواهد بست. با فعال شدن بخش صنعت، سایر بخش‌ها نیز از رکود و کم تحرکی نجات خواهند یافت.

 

مهمترین اقدام بانوان تشویق به مصرف کالاهای داخلی وحمایت از تولیدکنندگان در داخل کشور است که استفاده از تولیدات داخلی نخستین مصداق اقتصاد مقاومتی است متاسفانه امروزه  ذائقه‌ها کمی  تغییر پیدا کرده و به سوی  سبک غربی پیشرفته است. لذا لازم است علل  این تغییر ذائقه‌ها بررسی شود  ، شاید یکی از دلایل آن این باشد که ما کالاهای دیگران را مشتری باشیم و چرخ اقتصادی آن‌ها را بچرخانیم و در مقابل آن‌ها علیه ما و علیه کشورهای اسلامی بتوانند خودشان را تجهیز کرده و قدرتمندانه در این عرصه قدم بردارند.  لذا پیرو اقتصاد مقاومتی ما در وهله‌ی نخست باید یک ورود ممنوع و خط قرمز نسبت به کالاهای خارجی بکشیم و سعی کنیم از مشابه آن که در ایران تولید می‌شود و حتی با کیفیت متوسط‌تر استفاده کنیم و دولت در این زمینه حمایت لازم را بنماید.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه